,

Sigarayı bırakma Yolları Abrahamson Metodu

en iyi sigarayı bırakma yöntemleri, sigaradan kurtulun

sigarayı bırakma yönemleri
Sigarayı bırakmanın yolları

Son derece bağımlılık yapıcı bir madde olan sigaranın zararlarını ve sigarayı bırakmanın yardımcı yollarını ve yöntemlerinden bazılarını incelemeye çalıştık.

Sigara şirketleri uzun bir süre sigaranın bağımlılık yaptığını reddetiler. Nikotinin bağımlılık yapmadığını tüm güçleri ile savundurlar. Aslında ortaya çıkan nikotinin son derece bağımlı yapıcı bir madde olduğuydu.
Görüne o ki sigara şirketleri sizlere sigara değil nikotin satıyorlar. Hatta bir sigarada n kadar nikotin olacağını kana ne şekilde ne kadar hızla karışacağını belirleyebildikleri ortaya çıktı.
Sigara son derece bağımlıklık, alışkanlık yapıcı bir madde ve büyük zararları var. Kimse bu zehirleri aslında tüketmek istemez. Ancak sigarayı bırakmak son derece zor olabilir.

Denemekten yılamamak gerekirse yardımcı hizmet almak çok önemlidir. Dirayetli kararlı olun gerekirse bu konuda yardım alın. Sigaraya teslim olmayın. İşte sigarayı bırakma yıllarından bağzıları…

Abrahamson Metodu

Abrahamson Metodu 1961 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen tıp doktoru Ehud Abrahamson tarafından bulunmuştur. Abrahamson bağımlılıkları ve bu bağımlılıkların beyindeki etkilerini araştımış. Bazı insanların neden diğerlerine göre bu bağımlılıklarla daha zor baş ettiğini çözmeye çalışmıştır.

Bu yöntem sadece sigarayı bırakma yöntemi olarak değil bir çok bağımlılıktan kurtulmak için yaklaşık 30 senedir aktif olarak kullanılıyor. Özellikle sigarayı bıraktırma da ve nikotin bağımlılığından kurtulma da önemli bir başarı yüzdesine (%80) sahip.
Tamamlayıcı bir tıp yöntemi olarak lanse edilsede alternatif bir tıp yöntemidir. Ancak Türkiye’de 5 yıldır uygulanan Abrahamson Metodu sigarayı bıratırkmada %80 bşarı oranına sahip. Seanstan sonra hastaların bir çoğu sigarayı bırakıyor ve sigaradan iğneiyor. Bunun yanında dünyada hiç bir yöntem uzun vadeli sonuç garantisi verememekte.

Çünkü sigarayı bıraktıktan sonra en zorlu nikotin bağımlılık krizlerinden kurtulduktan bir süre sonra sigaraya tekrar başlamak kişinin kendi elinde olan bir tercih meselisidir. Bu sigarayı bırakamamak olarak adlandırılmamalı sigaraya tekrar başlamak olarak adlandırılabilir. Bu yüzden hangi yönteme başvurursanız vurun sigaradan kurtulmak öncelikle kendi elinizde. Ancak bu gibi yardımcı yöntemleri size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Sigarayı bıraktıktan Sonra Vüccattaki Değişim

Vücudunuz sigara içerken dahi sigaranın olumsuz etkileriyle sürekli savaşır. Ancak sürekli sigara içtiğiniz için bu olumsuz etkilerle zamanla baş edememeye başlar.
Eğer sigarayı bırakıyorsanız bir kaç dakika içinde vücudunuzda olumlu değişikler yaşanmaya başlayacaktır. Bizde bu kanıtlanmış olumlu etkileri sizler için sıralamaya çalıştık. işte sigarayı bırakma yolları ve 1 yıllık sigarayı bırakma süreci.

Bir kaç Dakika içinde: Sigarayı bıraktıktan takriben 20 dakika içinde sigara içerken artan kalp ritminiz normal seviyeye dönmeye başlayacaktır.

2 saat sonra: Kalp ritminizin tamamen düzelmesi iki saati bulabilmektedir. bununla birlikte kan dolaşmınız iyileşir vücüdunuza ve beyninize taşınan oksijen seviyesi artar daha zinde ve faha iyi düşünür hale gelmeye başlarsınız.
parmaklar sigardan dolayı oluşan uyuşumalar varsa bunlar düzelmeye başlayacaktır. Ne yazıkki 2 saat süreden sonra nikotin ihtiyacı artmaya başlayacaktır. Nikotin bağımlılığından kaynaklanan baş ağırısı, telaşlılık, gerginlik ve uyku sorunları baş gösterebilir.

8 saat sonra: Vücudunuzda biriken karbonmonoksit temizlenmeye başlar ve dolaşım sisteminizdeki oksijen miktarı artar.

12 saat sonra: Kan hücrelerine bağlanan karbonmonoksit miktarı düşmeye başlayacaktır. Bu sigara bağımlılarının hücrelerinin normal insanlardan daha az seviyede oksijen taşımalarına neden olur. Bu ciddi kan dolaşımı sistemi sorunlarına neden olabilir.

1 günün ardından: Sigara kullananların diğer insanlara göre kalp krizi geçirme riskleri %70 fazladır. Sigarayı bıraktıktan 1 gün sonra kalp krizi geçirme riskiniz düşmeye başlayacaktır. Bununla birlikte yıllarca soluduğunuzu kimyasal ve zehir içeren maddelerin
oluşturduğu olumsuz etkiler hemen giderilemez. Bunların düzelmesi zaman alacaktır. Bunun yanında çok uzun süre sigara kullandıysanız ve yaşınız varsa bunun için (kalp ve damar hastalıkları )bir doktor kontrolüne girmeniz faydalıdır.

48 saat sonra: Sigarayı bıraktıktan sonra direk vücudunuzda hissedebileceğiniz değişiklerden biride tat ve koku alma duyularının düzelmesidir. Sigarayı bırakan insanların en çok bahsedeceği konulardan biride kuşkusuz yemeklerden tat ve koku alamaya başladıklarıdır.
Sigara bu duyuları önemli ölçüde köreltir.

3. günün ardından: Bağımlılığı oldukça yüksek olan nikotinle savaşın son aşamalarına gelinmiştir. Artık vücut nikotinle savaşı kazanmaya başlar. Ancak nikotin yoksunluğunun krizleri de bu dönemde en yoğun zamanını yaşar.
Bağımlılıktan kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte imkansız değildir. Bu sürede sigara bağımlıları mişde bulantısı, bai dönmesi, baş ağırsı, kramp ve benzeri gibi septomlar görülür. Kendinizi dirayetli tutup sigara içmeyerek ödüllendirin. Septomlar giderek azalacak ve bağımlılıktan kurtulacaksınız.

2 ila 3 hafta sonrasında: Bu dönemler artık sigarayı bırakmış kişilerin sigaranın zararlarını net olarak farkettiği dönemlerdir. Çünkü fiziksel performansınız normale dönmeye başlar. Spor, seks gibi fiziksel ve nefes alma gerektiren faliyetleriniz de performansınız da hızla artar.
Sigaranın tahrip ettiği akciğer performansınız hızla iyileşmeye başlayacaktır. Akciğer performansınızın aslında nasıl düştüğünü görerek şaşıracaksınız. Rahat ve temiz nefesi hissedeceksiniz. Yoksunluk krizleri artık giderek şiddetini azaltır ve yok olmaya başlar.

1-9 ay sonra: Akciğerlerinizin kendini tedavi etme süreci ilk ay başlar ve 9 ayı bulur. Akciğerin içinde siller denilen yapılar mevcuttur. akciğerin içinde biriken mukusu dışarı atmaya yarayan ve oksijen geçişini kolaylaştıran bir yapıdır.
Anca aylar sonra bu yapılar üretilmeye başlar ve öksürük nefes darlığı porblemleri hızla ortadan kalkar.

Bu süreçten sonra en ağır sigara bağımlıları bile yoksunlukj krizlerinden tamamen kurtulmuş olur.

1 yılın ardından: Kalp krizi gerçirme ihtimaliniz sigara içtiğiniz döeneme göre yarı yarıya azalmıştır.

Bir Cevap Yazın