, , ,

Saç Klonlama 2017

saç kökü çoğaltma klonlama

Saç Klonlama
Saç Klonlama

Saç klonlama genetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesinin çözümü için umut verici çalışmalardan biridir. Bu konuda uzun süre devam eden çalışmalar ve harcanan milyonlarca dolara
karşılık henüz kolanlama ile ilgili bir sonuç elde edilememiştir. Yani saç klonlama teknolojisi henüz mevcut değil.

Ancak uzmanlar ilk başta dökülen saç foliküllerinin kafa dersinden tamamen yok olduğunu
ve yeniden üretilmediklerini varsaydılar. Çalışmaların getirdiği en önemli sonuçlardan biride buydu.

Görününen o ki foliküller kafa dersinden tamamen yok olmuyor. İleride kök hücre yardımıyla yeniden saçlarınıza kavuşabilirsiniz.


Saç Klonlalama Mantığı

Saç klonlamanın teme mantığı sağlıksız olmayan saç köklerinin saç dökülmesine maruz kalmamış bölgelerden alınarak çeşitli kültürleme yöntemleriyle çoğaltılabilmesi kolanmması ve yeniden üretilen hücrelerin kel bölgelere enjekte edilerek sağlıklı
saçların çıkmasını sağlamaktır.

Ancak hala geliştirme ve test aşamasındadır. Saç ekimi merkezleri ve saç kliniklerinde kullanılmamaktadır.

Şu anda bir çok üniversite ve kuruluş bağımsız olarak araştırmalarına devam etmekte. Genel kanının aksine saç kolanlama tekniği saçların alınıp bir tüp içersinde
kolanlanması değildir. Çünkü bir saç kökü bile hücresel düzeyde çok karmaşıktır. Bunun yerine sağlıklı foliküllerden alınan kök hücrelerin kafa derisine enjecte edilerek oluşmasını sağlamaya çalışmaktır.
İleriki aşamada belki saç ekimine gerek kalmadan sadece kök hücre ekimiyle saçlarımıza tekrar kavuşabilir. Bu konuda ki önemli gelişmelerden biride saç köklerinin donör olarak başkasından alınabilmesine olanak sağlamasıdır.

Eğer tamamen kelseniz ve hiç donör saçınız olamasa bile ileride sağalanacak gelişmeler ile saçlarınıza kavuşabilmeniz içten bile değil.

Yürütülen Önemli Araştırmalar

  • Intercytex:
  • Aderans Araştırma Enstitüsü
  • Berlin Teknik Üniversitesi
  • Durham University
  • RepliCel Yaşam Bilimleri
  • Riken Gelişim Biyolojisi Merkezi

Saç klonlama
Saç klonlama

Neler Yapılması Gerekiyor

Saç klonlama teknolojisinin mantığında karşılaşılan bazı sıkıntılar var. İlk olarak, kullanılacak en uygun folliküler bileşenleri belirlemek gerekir (dermal kılıf hücreleri, Collin / Jahoda deneyinde kullanılanlar, izole etmek zordur ve aslında en iyi saçları üretemeyebilir).

Sonra, bu ekstrakte edilen hücrelerin vücudun dışında başarılı bir şekilde kültürlenmesi gerekir.
Üçüncüsü, büyüdükçe hücrelerin düzgün hizalanması için bir hücre matrisi gerekebilir. Yani saç yönünü nasıl olacağını ne şekilde büyüyeceğini hesaplamak yada ayarlamak gerekliliğidir.
Son olarak, hücreler alıcı saç derisine başarılı bir şekilde saç büyümesini sağlayacak bir şekilde enjekte edilmelidir.

Bir fue operasyonunuda cerrah saç kökünü ekerken yönünü ayarlayabilir. Anca cerrah burada saçları büyütmek istiyor. Hücresel seviyede bir implantasyon ile ekilen saçların neyöne büyüceğine dair bir garanti olamamkla birlikte.
Renk kalınlık gibi faktörlerde tam oalrak hesaba katılamıyor. Bunun için başın orta kısmında alınacak saç kökleri belkide faydalı olabilir.

Bununla birlikte ekilen saçların düzgün büyeceği ve dökülmeden kalabileceğide garanti değildir. Ve saç kökleri bir kez yaşam döngüsüne bırakıldığında dökülmiyeceğinin yada döküldükten sonra
tekrar büyüyp büyemeyeceğide bir muammadır.

Normal saç 2-6 yıl süren döngülerle büyür ve saç dökülür ve yeni bir saç üretmeden önce follikül yaklaşık üç ay boyunca bekletilir ve tekrar döngüye başlar.

 

Bir Cevap Yazın