,

Saç Ekimi: Neler beklemeliyiz.

Saç nakli operasyonu öncesi ve sonrası, yöntemleri, maliyetleri, riskleri

Saç Ekiminden Neler Beklemeliyiz?
Saç Ekiminden Neler Beklemeliyiz?

Hayatta iyi sağlık, gençlik gibi bir çok şeyi kaybetmeye başlayana kadar genel olarak kıymetini fark etmeyiz. Saçlarımız da bunlardan bir tanesidir.
Dökülmeye başmadan saçlarımızın sağlığına pek özen göstermeyiz.
Saç dökülmesi ve kelliğin bir çok nedeni olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi en sık karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Nedeni genetik ve hormanal olabilir.
Bunun dışında saç dökülmesi şu sebeplerden kaynaklanabilir.; Cilt ve deri hastalıkları problemlerin kaynaklanan dökülmeler. İlaç ve tedavilerden oluşan dökülmeler.
Protein ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler sıralanabilir.
Saç dökülmesi gündelik hayatta kişinin motivasyonu ve özgüvenini yitirmesine sebep olabilir. Saçlarınızın incelmesi veya kellik sizi rahatsız ediyor mu? Saç nakli prosedürü
bu aşamada kendinize güveni geri getirmenize yardımcı olabilir.

Ancak operasyon sırasında ve sonrasında neler bekleyebileceğiniz konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Saç Ekimi Nedir?


Saç ekimi veya diğer adıyla saç nakli isimlerinden anlaşılacağı üzere saçlarınızın sık olan bölgeden alınıp seyrek olan kısma ekilme yani nakil etme işlemidir.
Doktorlar ABD’de bu nakilleri 1950 lerden beri yapıyor. Ancak son zamanlarda bu işlemler çok değişti.

Doktorlar kliniklerinde genellikle aynı prosedürü izlerler. Saç derisi temizlenir. Daha sonra kafanın arka kısmını uyuşturmak lokal anestezi uygulanır. Bundan sonra doktorlar iki yöntemden
birini tercih edecektir folliküler ünite şerit cerrahisi (FUSS) veya folliküler ünite ekstraksiyonu (FUE).

Saç ekimi Fuss Yöntemi:

Fuss diğer adıyla Fut saç ekimi yöntemini anlatmadan önce bu yöntemin eskide kaldığını ve gelişen teknoloji ile birlikte artık pek kullanılmadığını söylemek gerekir. Doktor burada kafa derisinden 3 ila 6 santim gneişliğinde parça alır ve açılan yeri tekrar birleştirir.
Daha sonra, cerrah ekibi çıkarılan kafa derim şeridini 500 ila 2.000 küçük greft halinde, her biri miktrofkop altında tek tek ya da sadece birkaç kılla bölüştürür. Aldığınız greftin tipi ve sayısı, saç türüne, kalitesine, rengine ve nakilden aldığınız bölgenin boyutuna bağlıdır.

FUE SAÇ Ekimi Yöntemi:

fueBu yöntemi tercih ettiyseniz cerrahi ve ekibi local anastezi yardımıyla saç kökü alınacak bölgeyi uyuşturacaktır. Ardından ucunda 1mm den küçük iğne bulunana alet yardımıyla saç kökleri zarar verilmeden alınır.
Alan’da saç köklerinin alındığı küçük noktalar şeklinde iyileşir.

Bu noktadan sonra her iki operasyon da benzer prosedürle devam etmektedir. Saç kökleri gereftler temizlenir, saç ekimi yapılacak bölge uyuşturulur. Fue saç ekimi alınan saç yönteminde kökler
standart olduğu için bu iş için tasarlanmış iğne ile saç kökleri için delikler açılır ardından kökler  bu deliklere uygun ve doğal açı verilecek şekilde yerleştirilir.
Nakil edilen saç köklerinin sayısı çok olduğu için bu aşamada cerrah muhtemelen asistanlarından yardım alacaktır.

Operasyonun süresi Nedir?

Operasyon süresi saç nakil alanının büyüklüğüne göre 4-8 saat arasında sürecektir. Saç dökülmeniz devam ediyorsa ya da daha sık bir saç görünümünü istiyorsanız bu işlemi ileride
tekrarlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Beklentiler ve iyileşme:

Operasyondan sonra kafa deriniz hassaslaştırabilir. Bir kaç gün boyunca ağrı kesici kullanmanız  gerekebilir. Cerrahınız kafa derinize en az 1-2 süreyle sargı bezi takacaktır.
Ayrıca birkaç gün süreyle almanız için bir antibiyotik veya anti-inflamatuvar bir ilaç da reçete edebilir. Çoğu kişi ameliyattan 2-5 gün sonra işine geri dönebilir.

Ameliyattan 2-3 hafta sonra ekilen saçların bir kısmı dökülecektir. Anca bir kaç ay içindey eni büyüme gözlemleyeceksiniz. Çoğu kişi ekilen saçların %60 ını 6 ila 9 ay
arasında büyüdüğünü fark edecektir.
Bazı cerrahlar, saç naklinden sonra saç büyümesini iyileştirmek için saç büyütücü ilaç minoxidil (Rogaine) reçetesi verebilir. Ama bu yöntemin ne kadar iyi çalıştığı net değildir.

Tedavi Maliyeti ve Riskleri – (Saç Ekimi Fiyatları):


Bir saç nakli operasyonunun maliyeti ve saç ekimi fiyatları ekilecek köke bağlıdır. 3 bin tl ila 8 bin tl arasında değişebilmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi kanamalar enfeksiyon kapma gibi riskler taşımaktadır. Ayrıca doğal görünümü olmayan büyüme şansı da olabilir.

Bazı insanlar folikülit adı verilen iltihaplanma veya saç kökü enfeksiyonu geçirebilirler. Ama nntibiyotikler ve kompresler sorunu giderir. Bazı şok kayıplar yaşanabilir
ekilen saçların büyük kısmı kaybolabilir.

Robotik Saç Ekimi ile ilgili merak ettikleriniz konumuza göz atabilirsiniz.

Bu riskler için doktorunuzla önceden görüşün iyileşme ve büyüme süreci hakkında detaylı bilgi alın.
Bunun iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç ve Saçlarınızın Büyümesi


Telogen Effluvium

Saç ekimi sonrası için bilmeniz gereken en önemli durumlardan biri şok dökülme diye tabir edilen telojen effluvium olarak bilinen bir durumdur;
Vücutta şok meydana geldiğinde ortaya çıkabilecek durumlardan biridir. Bazı hastalar saç nakli yapılmış bölgede bu şok kayıp yaşanabilir. Fakat korkmayın nakledilen bölgedki saç kökleri genelde etkilenmez ve dökülen saçlar zamanla köklerinden tekrar uzar.
Diğer Telogen Effluvium durumları: Kadınlar hamilelikten sonra, hormonal kontrasepsiyon kullandıklarında veya menopozdan sonra bu dökülme tipini yaşabilirler. Fakat hormanal denge tekrar sağlandıktan saçlarınız tekrar uzayacaktır.
Tipik telogen effluvium ise: Ameliyattan sonra ikinci veya üçüncü ayda görünür hale gelir. Saç telojen fazı olarak bilinen dinlenme safhasına girer. Birkaç ay sonra, dökülür.
Telogen effluvium nedeniyle saçları kaybetmek, en azından kısa bir süre için ameliyatınızın sonuçlarını daha kötü gösterebilir. Ancak, durum yüzünden kaybedilen saçlar genellikle bir kaç ay içinde yerine gelecektir.

Saç Ekimi 2. 3. 4. Aylar

Şok dökülme yaşamayan hastalar operasyondan sonra yaklaşık üç ay içinde yeni bir saç büyümesi ile karşılaşacaklardır. Sonuçlar hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar daha erken büyüme ile yaklaşık iki ay içinde. Saç ekimi safhasından sonra bu erken büyüme genellikle pek etkileyici değildir. ilk çıkan saçlar genelde çok ince ve kıvırcık yapıya sahip olabilir. Büyüme devam ettikçe saçlar güçlenecek rengini ve hacmini tekrar kazanacak diğer saçlarınızla uyumlu hale gelecektir.
Bazı hastalar bu aşamada kafa derisi kaşıntısı çekerler. Folikülit adı verilen bir durumun gelişmesi de mümkündür. Folikülitiniz varsa, kafa derisinde küçük sivilceler görebilirsiniz. Bu durumda cerrahınız tedavi önerisi sunabilir.

Saç Ekiminde 6. ay


Altıncı aya gelindiğinde artık nakledilen saçların çoğunluğu gözle görünür fark edilir derecede büyüyecektir. Ancak bu noktada saçlarınızın tam bir orantı hacme kavuşacağını düşünmeyin. Çoğu durumda saçlarınızın nihai durumuna kavuşması yarı yarıya tamamlanmış olacaktır. Bazı kıllar diğerlerinden daha sonra büyümeye başlamış olabilir daha kısa veya daha ince gözükebileceği için bu durum oluşur. Ancak saçlarınız doku rengini ve şeklini tekrar kazanmış olacaktır.

Saç Ekiminde 9 .Ay


Hastaların büyük bir kısmı operasyondan sonrai 8, ve 9. ayı takiben sürecin tamamlandığını görecektir. Saçlarınız 8 ayda 2, 3 veya 4. aylarda olduğundan çok daha kalın olacak.Genellikle hastaların cerrahlarını 8. ayda başlayan bir takip randevusuyla görmeleri önerilir. Saçınızın nasıl büyüdüğüne bağlı olarak Takip işlemini 10 veya 12 aylara kadar erteleyebilir.
Takipte, cerrahınız saç büyümenizi ve saçlı derinizi değerlendirecektir. Telojen effluviumdan kaynaklanmayan transplantasyondan sonra ek saç dökülmesi yaşadıysanız, alanları doldurmak için ilave bir prosedüre başvurmanız istenebilir.

Bir Cevap Yazın