,

Üç adımda Robotik Saç Ekimi

Artas Robotik Fue Saç Nakli Operasyonu

Hayatımız nerdeyse her yönüyle teknolojinin etkisi altında olan günümüzde robotik ameliyatların, operasyonlarında bu derece artmış olması kaçınılmaz. Dünya’da robotik ameliyatların oranının geçen seneye göre %25 arttığı söylenmektedir.
Günümüzde, robot destekli ameliyatlar histerektomi, prostatektomi ve hatta kalp kapak replasmanı gibi daha birçok endikasyon için ortak ameliyat prosedürü haline gelmektedir.

Ve şimdi Bu robotlar saç dökülmesinden müzdarip kişilerin saçlarını kazanmasına yardımcı oluyor.

Saç Nakli resterasyon robotiği ARTAS, saç ekimi operasyonu, fue saç ekimi ve saç resterasyonu alanında ki en önemli gelişmelerden biridir. Yüksek teknoloji ürünü olan robotik
sistem yardımıyla doktor daha ince ve daha hızlı, kontorllü ve güvenli işlem yapabilmektedir. En azından firmanın iddası bu yönde.

Şu anda dünyada FDA onaylı Artas robotük saç nakli operasoyunnu yürüten az sayıda klinik var. Ama hastaların tericihi ile birlikte bu sayının hızla artması bekleniyor. Anca böyle hassas bir operasoynu gerçekleştirmesi bir robota güvenmiyorsanız ya da robot koloundan rahatsız olduysanız
robotik saç nakliyle ilgili bilmeniz gerekenler var.

Operasyonu Tamamen Robotmu gerçekleştiriyor?

Tabiki hayır. Burada robot sadece bir yardımcı ve cerrahınızın bir uzantısı gibi çalışıyor ona yardımcı oluyor diyebiliriz. Doktorunuz uzamnlığına bağlı oalrak programı ve robotu bir enstrüman gibi yönelendirir.
Yani işlemi gerçekleştirecek başarılı bir cerraha hala ihtiyaç vardır. Çünkü saç foliküllerinin nasıl toplandığından çok ekim sırasında saça doğal bir görünüm vermek kritiği cerrahın sanatıdır.
genel ameliyatlarda hastalar genelde cerrahın hangi alet edavıtı kullandığından çok onun yetenekleri ve uzamnlığıyla ilgilenirler.

Güvenlik, doğruluk, hız ve hassasiyet artışı.

Dünyada bir çok hasta ve doktor çeşitli nedenlerle robotik yardımlı amleiyat operasoyonlarından faydalanmaktadır. Bu operasyonlara saç naklide dahildir. En çok kullanılmasının nedeni yoplama hasta denilen saç kökleri yani greftlerin toplanma işlemi sırasında ki hassasiyetidir. Robotik Saç ekimi de burada en iyi sonuçların elde edilmesinde fayda sağlıyor.

Hekim cerrah tarafından belirlenen alanlara optik rehberlik sistemi yardımıyla belirlenen spefikasyon ve parametreler kullanılarak robotic saç ekimi cihazı saç follikülleri tanımlar ve toplar.

Ayrıca robot optik rehberini kullanarak greftleri tanımlar karakteristik özelliklerine bakar ve ölçer ve uygun olanları toplar. Mikron düzeyinde çalışan bu yöntem saniyede 60 kez çalışır.

Saç köklerinin fue yöntemi ile toplanması sırasında robot işlemlerini insan eliyle elde edilmesi güç bir hızda ve doğrulukta yapar. Ve bir operasyon sırasında aynı doğrulukta işlemleri yüzlerce veya binlerce kez gerçekleştirebilir.

Robotik Saç Ekimi Cihazı ile Sonuçların 3 boyutlu önizlemesi.

Bir saç nakli cerrahının kişiye tatminkar cevap vermek zorunda olduğu en zor soru kuşkusuz Saç Ekiminden sonra neye benzeyeceğim sorusudur.
Artas saç ekim robotu, kendi içinde bulunan Artas saç stüdyosu adlı yazılımı ile kolaylaştırıyor. Bu sistem Cerrahın, hastalar için bir 3 boyutlu imaj önizlemesi hazırlanmasına imkan tanıyor.

Eksiler: Yazımızın başında saç ekimi robotunun cerrah için bir yardımcı bir alet olduğunu söylemiştik. Burada önemli olan konu cerrahın kabiliyeti, eğitimi ve tecrübesidir. Ülkemizde çok yaygın olmasada bu robot bir çok yere satıldı.
Müşterilerden bir çoğu bu aletin teknolojik gözükmesinden dolayı yanılgı içine düştüler. Kötü bir klinik tecrübesiz bir cerrahın ellerinde ne yazıkki kötü sonuçlar olması doğal.

Siz karar vereceğiniz zaman cerrahınızın özelliklerine bakın ve güvenebielceğiniz bir cerrah seçin.

Bir Cevap Yazın