, ,

Ortalama Günde Kaç Tel Saç Dökülür

Doğal Kaşılanan ortalama günlük saç dökülmesi

Saç telleri en hızlı büyüyen insan kılıdır. Bir insanda ayda ortlama 0,4 mm kadar büyür çağı 0,05mm bulabilir. Saç telleri keratin adı verilen bir proteinden yapılmaktadır ve kopmaya dış faktörlere karşı dayanıklı yapıdadır.
Saç saç telinin biyolojik saati faklıdır bir saç telininz uzarken diğer dinlenme moduna geçebilir bir başkası dökülebilir.

Günde 50 ila 100 tel saç kaybetmek yenilenme için doğal karşılanır. Dökülen saç tellerinin yerine yeni genç saçlar çıkar.

Kişiden kişiye yılın bazı dönemlerinde artabilir. Hamile kadınlarda gebeliğin belirli aylarında dökülmenin artması normal karşılanır. Mevsim geçişleride saç dökülmesini hızlandırıp yavaşlatabilir. Özellikle ilk baharda saç dökülmesinin artması normal karşılanır.

Sağlıklı bir insanın başında yüznbinden fazla saç kökü bulunur bu köklerin her birinden 4’e kadar saç teli uzayabilir ve bu kökler sürekli kendini yeniler bir nevi saç üeten fabrika gibidirler. Yaşlanan saç teli düşer ve yerine yenisi uzar.

Dökülmenin çok arttığını düşünüyorsanız bunu anlamak için kolay bir yöntem mevcut.

Saç Dökülmesi Testi


Bu test için saçlarınızın iki gün boyunca yıkanmamış olması gerekmektedir. Bu süreçte saçlarınızı çok taramayın. İlk önce önünüzü beyaz bir kağıt koyun ve üzerine eğilin bundan sonra saçlarını önden geriye doğru elinizle bastıraka ovalayın. Aynı işlemi 5 kez tekladıktan sonra düşen ve elinize yapışan saçları
kağıdın üzerine koyun kağıdın üzerindeki saçlar 10’u geçmiyorsa dökülme normaldir.

Eğer bu işlemlerden saçlarınızın çok fazla döküldüğünü düşünüyorsanız bir saç analizi yaptırabilirsiniz.  Ayrıca saç dökülmesi için neler yapabileceğiniz saç dökülmesi konumuzun içeriğinde mevcuttur.

Bir Cevap Yazın