, ,

Liposuction, Yağ aldırma Operasyonu

Liposakşın vücut konturünü düzeltmek için kullanılan cerrahi operasyondur.

liposuction operasyonu ile ilgili detaylar.

Liposuction türkçe adıyla liposakşın yani yağ aldırmak için kullanılan cerrahi operasyonun ismidir. Yağ hücreleri ilaç yarıdmıya parçalanarak vakum veya enjektörle alınır.

Yağ aldırma yönetmi ile ilgili kısa bir tanımlama yaparsak. Liposuction operasyonu sırasında cildin altına yerleştirilen kanül (içi oyuk alet şırınga benzeri) yardımı ile güçlü vakumla yağ hücrelerinni emilmesi işlemidir.

Yazımızın başında Liposuction hakkında bazı hızlı bilgiler vereceğiz ayrıntılı bilgi için makalenin tamamına bakabilirisiniz.

liposuction operasyonundan önce
liposuction önce
liposuction oeprasyonundan Sonra
liposuction Sonra

Yağ aldırma yöntemi ile ilgili önemli noktalar:

 1. Liposuction vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme işlemidir
 2. Operasyon genelde, genel anestezi uygulanarak yapılır. Anaca yağ alınacak bölge çok küçükse diğer lokal anestezi uygulanabilir
 3. Liposuction bir kilo verme işlemi değildir. Vücut konturunu yani şeklini düzeltmek için yapılan estetik cerrahi operasyondur.
 4. Gayet yaygın yapılan bir operasyondur. Sadece Amerika’da yılda 400 binden fazla işlem uygulanmaktadır.
 5. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi. Bazı komplikasyonlar, enfeksiyon oluşum riskleri taşır.
 6. Obezite için bir tedavi yöntemi değildir.
 7. Liposakşın operasoynu uygulanan bölgeler karın, basen, bel bölgesine bunun yanı sıra bacak içlerine sırt bölgesine, boyundur.
 8. Operasyon uygulanacak kişinin cild yapısı esnekliğini kaybetmişse sarkmalar yaşanabilir.
 9. Ayrıntı bilgi için cerrahınızla konuşunuz.
 10. Üç farklı uyugulanacak prosedür vardır. Kuru teknik, ıslak teknik ve süper ıslak teknik.

Liposuction nedir ne değildir?

Liposakşın bir kilo verme, zıyflama yöntemi değildir

Liposuction yaptıracak kişiler genelde vücut ağırlı istikrarlı olan, ancak vücudunun bazı kesimlerinde oluşan dirençli yağ tabakalarından kurtulmak isteyen kişilere uygulanır.

Genel kilo verme yöntemi veya obezite için bir tedavi değildir. Liposuction selülit gamzeler veya çatlakları ortadan kaldırmaz. Estetik amaçla vücut şeklini değiştimek, geliştirmek güzelleştirmek için yapılan bir operasyondur.

Liposakşın yağ hücrelerini kalıcı olarak kaldırır ve vücudun şeklini değiştirebilir. Ancak kişi sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemezse kalan yağ hücreleri tekrar genişleyebilir.

Güvenli ve sağlıklı bir şekilde alınabilecek yağ oranı sınırlıdır. Diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bunda da riskelr vardır. Cillte iz klması, cilt sarkması gibi… Uzmanla bu risklerin çıkarılan yağ miktarınla orantılı olduğunu söylemektedir.

Liposuction’dan yarar sağlayabilecek tıbbi koşullarda vardır:

Lipomlar; benign yağlı tümörler
Jinekomasti; Erkeklerde meme büyümesi denilen tıbbi durumlarda.
Lipodistrofi sendromu; vücudun bazı bölümlerinde çok fazla yağ bulunan ve diğer bölümlerde kısmen veya tamamen yağ bulunmayan bir lipid (yağ) metabolizması rahatsızlığı. Bazı ilaçların yan etisi sonucu doğmuşta olabilir

Liposuction’ın kısa tarihi geçmişi

Bu operasyon her ne kadar 1974’te (Giorgio ve Arpad Fischer.) iki amerikalı cerrah tarafından keşfedilmişsede. Kökenleri 1920’lere dayanmaktadır. 1926 yılında Dr. Dujarier, gönüllü
bir fransız hastaya operasyon denedi ama hastanın bir bacağının kangren olmasıyla trajik bir şekilde sonuçlanmıştır. Yine 1960ların sonunda Leon Forrester Tcheupdjian adında avrupalı bir cerrah
yağ almak için ilkel küretaj teknikleri kullandı. Anca morbite durumu yüksek kanamalar fazlaydı.

Modern Liposuction anca 1982 de Fransız cerrahın (Dr. Yves Gerard) Künt kanül kullanarak sıvıyı yüksek vakumlu bir emme ile verdikten sonra emme yardımlı lipoliz (yağların parçalanması veya yok edilmesi) tekniği olan “Illouz Metodu” olarak bilinen operasyona başladı.

Illouz Metodu iyi ve tekrarlanabilir sonuçlar ve iy iyileşme oranı gösterdi. O dönemlerde ABD’de çokça bu methodun farklı şekilleri test edilmiştir ve farklı sonuçlar el edilmiştir.

Son yıllarda termal lipoliz üreten lazer uçlu problar tanıtıldı. Geleneksel teknikler üzerinde ne kadar faydalı oldukları henüz belirlenememiştir.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Liposuction daha az; risk, kan kaybı, rahatızlık, ağrı, daha nadir kompilikasyonlar ve daha hızlı iyileşme ile daha çok yağ hücresi çıkarabilme.
Günümüzde yağ hücreleri bir yerden alınıp başka yerlere de takviye edilebilen (otolog yağ transferi) bir doğal dolgu malzemesi olarakta kullanılabilir. örneğin; kırışlıkları azaltmaki kalça şeklini iyleştirme gibi.

Liposuction’ın kullanım amacı nedir?

Liposakşın sağlık için olmaktan ziyade kozmetik estetik bir cerrahi operasyonudr.

Operasyon herhangibi bir fiziksel fayda sağlamaktan ziyade kişinin görünüşünü iyileştirmek için kullanılır. Hastalar genelde istikrarlı sonuçlar alırlar. İleridi kişi sağlıklı bir yaşam tarzı benimserse,
diyet ve egzersiz yaparsa görünümünü rahatlıkla koruyabilir.

Uzmanlar, Liposuction’ın sadece egzersiz, diyet, yaşam biçimi gibi faliyetlerle sağlıklı sonuç alınamazsa kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü bazı yağ tabakaları bunlara direnç gösterebilirler.

Kilo alındığında her yağ hücresinin boyutu ve hacmi aratacaktır. Yetişkin her insan yağ hücresinin sayısı eşittir. Yağ hücrelerinin hacmi büyür sayısı artmaz. Liposuction izole bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır.

Belirli bir alandan alınacak yağ hücresinni miktarı istenilen görünüme, alıancak yerin boyutuna ve yağ hücrelernin hacmine bağlıdır. Kişi kilo almadığı müddetçe konturünü yani vücut yapsını koruyabilir.

Liposuction vücudun nispeten küçük ksımlarında kullanılan bir operasyondur. Ozetie tedavisi ve kilo vermek için kullanılmaz. Ayrıca selülit, dimplema veya diğer cilt yüzey usulsüzlüklerinden kurtulmak istiyorsa kullanılmamalıdır.

Operasyonu yaptırmak isteyip istemediğinze karar vermeden önce Liposuction’ın avantaj ve dezavantajlarını hekimiyle ayrıntılı görüşmelidir. Eğer operasyonu yaptırmaya karar verirseniz nedne bunu yapmak istediğinizi
beklentilerinizi ve umduklarınızı hekiminizle tarıtşmalısınz.

Liposuction vücudumuzda sıklıkla şu alanlarda kullanılır

 • Karın Bölgesi
 • Sırt
 • Kalçalar
 • Göğüs
 • Diz arkası
 • İç ve Dış Baldırlar
 • Üst kollar
 • Boyun çizgisi ve çene altı

Estetik Plastik Cerrahi Amerikan Derneğine göre, liposuction, kadınların uyluk ve karnında, erkeklerin karın da daha sık uygulanıyor.

Kimler Liposakşın yaptırabilir. Kimlere uygun değildir.

Uzmanlar en iyi Liposuction operasyonlarının cildi elastiketini kaybetmemiş kişilerde olduğunu söylüyor. Elastikiyete sahip olmayan kişilere uygulandığında ani hacim kaybı gerçekleşeceği için cilt sarklamaları olabilir.

kan dolaşımı sistemlerinde sıkıntılı olan hastalar. Kişini iyi bir sağlık durumu içinde olması gereklidir kroner arter hastalığı, diyabet gibi kornik hastalıkları olanların yanı sıra
bağışıklı sistemi zayıflamış kişilerin liposuction yaptırması önerilmez.

Liposuction aşağıda geçen hastalık ve durumları tedavi etmek için kullanılır.

Lenfödem: Aşırı lenf (sıvı) dokularda toplayan olduğu bir kronik (uzun süreli) bir durum, neden ödem (şişlik). ödeme genellikle kollarda veya bacaklarda gerçekleşir. Sıvı birikimi, boşaltılandan daha hızlı gerçekleşir. Liposuction bazen şişme, rahatsızlık ve ağrı azaltmak için kullanılır. Bununla birlikte, doktorlar yalnızca ağır belirtilere sahip hastalarla liposuction kullanmaya eğilimlidirler. Ameliyattan sonra hastalar ameliyattan sonra bazen birkaç yıla kadar sıkıştırma bandajı giymek zorunda kalacaklardır.
Jinekomasti: Bazen şişman bir adamın meme altında birikir. Liposuction şişmanlığı azaltarak yağın bir kısmını kaldırabilir.
Lipodistrofi sendromu: Yağ vücudun bir kısmında birikir ve başka kaybolur. Liposuction daha doğal görünümlü bir vücut yağ dağılımı sağlayarak hastanın görünümünü geliştirebilir.
Obezite sonra aşırı kilo kaybı – bir morbid obez kişi onun / onu en az% 40 kayıp ise BMI sonra (vücut kitle indeksi) belki de bir gastrik bant veya bypass prosedürü, fazla deri ve diğer anormallikleri tedavi gerekebilir. Bazen anormallikleri düzeltmek için liposuction kullanılır.

Liposuction Operasyonu öncesi ve Sonrası

Cerrahınız sizin operasyon için uygun aday olduğuna kanaat getirdikten sonra. Tıbbi ekip ile birlikte sizlerden şunları isteyecektir.

Operasyondan en iki hafta kadar önce aspirin ve anti-inflamatuar tarzı ilaçları kullanmayı bırakmanız.
kadınlar içni doğum öncesi ilaçları belirli süre almamaları istenebilir.
Anemi hastalarının takviye alması istenebilir.
Onaylama Formu: Hastaların prosedüre ilşkin olası risklerin farkında olduğunun bulunduğu bir formu onaylaması istenecektir.

Operasyondan hemen önce ve sırasında

İşlem 1 ila 4 saat arasında sürecektir.

Operasyon yapılacak bölge bazen tüm vücudun fotoğrafı çekilir ve operasyondan sonraki fotoğrafla karşılaştırma yapılır.
Cerrah ve ekibi vücuda operasyonun hangi kısımlarını uygulanacağını gösteren çizimler yapacaktır.

Anestezi: Çok küçük operasyonlar hariç hastalara genel olarak genel anestezi uygulanır ve uyku haline getirrilir. Hastaya anestezi uygulanmadan önce hastanın gerginliğni almak rahatlamk için ilaç verilebilir.

Bir liposuction operasyonu 1-4 saat sürebilir. Doktor, alt vücuttaki tedaviler için bir epidural kullanabilir – anestezi, durayı çevreleyen epidural alanı (sıvı dolu kese) omurganın çevresine enjekte eder, karın ve bacaklar kısmen uyuşturulur.

Liposuction çok küçük alanlarda yapıldığında lokal anestezi kullanılabilir.

Muhtemelen Aşağıdaki liposuction tekniklerinden biri kullanıalcaktır:

Tumense liposuction

Lokal anestezik lidokain ve damar daraltıcı epinefrinden (adrenalin) oluşan birkaç litre salin solüsyonu, emilecek alandan deri altına pompalanır (cildin altında). Epinefrin, kanamanın, morarma ve ameliyat sonrası şişmenin en aza indirgenmesine yardımcı olur. Yağ, küçük emme tüpleri (mikrokanül) vasıtasıyla emilir (emilir). Bu, liposuction’ın en popüler formudur.

Bölgeye pompalanan sıvı miktarı, çıkarılması gereken yağ miktarının üç katına kadar çıkabilir. Bu hacimdeki sıvılar kas ve yağ dokusu arasında bir boşluk oluşturarak kanül için daha fazla manevra kabiliyeti sağlar.

Yaş liposuction

Çıkarılacak yağ miktarından daha az hacimde az miktarda sıvı hedef bölgeye enjekte edilir. Sıvı, şişme liposuction’da kullanılana benzer ve kanama ve morarma en aza indirir. Sıvı, yağ hücrelerini gevşetmeye yardımcı olur. Yağ hücreleri emilir.

Süper yağlı liposuction

Bu teknik şişen yağ emme işleminde daha az sıvı kullanır; Kaldırılacak yağ kadar aynı miktarda sıvı. Aksi takdirde, teknik şişme liposuction’a çok benzerdir. Hastanın ayrı bir anestezi gerektirebilir.

Kuru liposuction

Yağ çıkarmadan önce herhangi bir sıvı enjekte edilmez. Bu yöntem bugün nadiren kullanılır. Çürük ve kanama riski daha yüksektir.

Ultrason yardımlı liposuction (UAL)

Ayrıca ultrasonik liposuction olarak da bilinen – kanül ultrason ile enerji verilir. Bu, yağın temas halinde erimesini sağlar – ultrason titreşimleri yağ hücrelerinin duvarlarını patlatır, yağın emülsiyon haline getirilmesi (sıvılaştırması) ve dışarı emilmesini kolaylaştırır. Bu yöntem, erkek memesi, sırt ve daha önce liposuction uygulanmış olan alanlar gibi daha lifli alanlarda çalışmak için iyi bir seçimdir.

UAL özellikle inatçı yağ birikimleri için kullanışlıdır. Bununla birlikte, bu işlem için deride daha uzun kesikler gereklidir ve cilt veya iç yanma riski vardır. Bu prosedür diğerlerinden daha uzun sürer; çünkü sıklıkla şişme liposuction ile birlikte yapılır. Ayrıca daha pahalıdır. Ultrasonik liposuction sonrasında, sıvılaştırılmış yağın alınması için emme yardımlı liposuction yapılması gereklidir.

UAL teknikleri başlangıçta ultrason enerjisine aşırı maruz kalınması nedeniyle doku hasarı vakalarıyla ilişkilendirildi. Üçüncü nesil bir UAL cihazı olan Vaser Lipo sistemi, darbeli enerji dağıtımı ve cerrahların fazladan yağları güvenle kaldırmasını sağlayan özel bir prob kullanarak bu sorunu önler.

Güç yardımlı liposuction (PAS)

Ayrıca güçlendirilmiş liposuction olarak da bilinen – hızla cerrah daha kolay yağ çekin izin geri ve ileri-hareket bir mekanize sistem ile özel bir kanül kullanır. Geleneksel UAL’ye benzer, ancak cerrahın diğer yöntemlerde olduğu gibi çok fazla manuel hareket yapması gerekmez.

Bu yöntem bazen daha az şişme ve ağrıya neden olabilir ve özellikle küçük alanlarda cerrahın daha hassas bir şekilde yağları almasına izin verebilir.

Lazer Destekli Lipoliz (LAL)

Åžişen sıvı kullanımını gerektirir – lazer güdümlü lipo olarak da bilinen. Yağın alınması için geleneksel liposuction yönteminden çok daha az invaziv ve kanlı bir işlemdir. Lazer enerjisini ve ısıyı cilt altı yağa (cildin altında yağ) iletmek için küçük bir kesi vasıtasıyla bir mikrokanül yerleştirilir.

Liposuction’un araçları şunları içerir:

Liposuction kanül – Bu deride bir kesi ile sokulur ve yağ (yağ dışarı emmek) emme için kullanılan bir paslanmaz çelik boru vardır.

Liposuction mikrokanül – 3 mm’den daha düşük bir iç çapı (bazı uzmanlar az 2.2 mm çapında, tanımlandıkları) ile çok küçük bir kanül olduğu.

Kanülün büyüklüğü liposuction sonrası derinin ne kadar pürüzsüz olabileceğini etkiler. Büyük kanüller düzensizlikleri mikrokanüllerden daha sıklıkla oluştururlar. Büyük kanüller, total vücut liposuction için daha sık kullanılır.

Tedavi için bir alan hazırlandıktan sonra, küçük bir kesim yapılır (bazen bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç tane) ve kesime bir mikrokanül eklenir. Mikrokanül özel bir vakum makinesine tutturulmuştur. Mikrokanül ilk önce gevşer ve bölgedeki yağları emer.

Bu sıvı vücuttan tahliye böylece cerrah açık kesiler bırakabilir ameliyattan sonra – aşırı sıvı ve kan dışarı boşaltılması.

Liposuction operasyonundan sonra

Liposuction operasyon izler
Ameliyattan sonra, hasta bazı bölgelerde uyuşukluk yaşayabilir.
Anestezik – genel anestezi uygulanan hastalar genellikle hastanede gece geçirmek. Lokal anestezi alanlar aynı gün hastaneden ayrılabilirler. Hastalar bir anestezi aldıktan sonra en az 24 saat araba kullanmamalıdır.
Destek bandaj – Hasta ameliyattan sonra hedeflenen bölge için bir elastik destek korse ya da bandaj ya ile donatılmış olacak. Onlar azaltmaya yardımcı iltihabı ve morarma. Birkaç hafta giyilirler. Bölgeyi temiz tutmak ve bunun nasıl yapılacağı konusunda doktor tavsiyelerini izlemek önemlidir.
Antibiyotikler – Hastalar verilebilir antibiyotik ameliyattan hemen sonra.
Ağrı kesiciler – Doktorunuz büyük olasılıkla reçete ya da ağrı ve iltihabı hafifletmek için analjezikler (ağrı kesiciler) tavsiye eder.
Dikişler – Hasta dikişler için bir izlem randevusu verilecektir.
Morarma – hedeflenen alanında önemli morarma olacaktır. Çürük miktarı, genellikle hedef bölgenin ne kadar büyük olduğu ile bağlantılıdır. Çürük birkaç hafta devam edebilir; Bazı durumlarda altı ay kadar süreyle.
Uyuşukluk – Hastalar yağ çıkarıldı alanda uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu, altı ila sekiz hafta içinde düzelmelidir.
Sonuçları – Hastalar ve doktorlar iltihap aşağı gitti kadar tamamen birkaç ay sürebilir bazı durumlarda, hangi yağ aldırma sonuçlarını takdir etmek mümkün olmayacaktır. Tipik olarak şişme olayının yaklaşık dört hafta sonra düzelmiş olacak ve yağın alındığı alan daha az hacimli görünmelidir.

Ağırlığını koruyan hastalar genellikle kalıcı sonuçlar bekleyebilir. Prosedürden sonra kilo alanlar, yağ dağılımlarının değiştiğini görebilir. Daha önce kalçalarına yağ biriktirenler, kalçalarının yeni sorun alanı haline geldiğini bulabilir.

Bir hasta her şeyi önceden önceden dikkatli bir şekilde düşünmüş ise hekim ve cerrahla amaçları, motivasyonları ve beklentileri hakkında konuşmuş ve cerrah nitelikli ve iyi nitelikte ve çoğu hastanın sonuçlarından memnunduğu için komplikasyon yoktur.

Liposuction riskleri

Her türlü büyük cerrahi, kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon riski taşır. Komplikasyon riski genellikle prosedürün ne kadar büyük olduğu ile cerrahların becerileri ve spesifik eğitimle ilişkilendirilir. Aşağıdaki riskler, istenmeyen yan etkiler veya komplikasyonlar mümkündür:

Kötü morarma – bu hastalar anti-inflamatuar ilaçlar ya da aspirin olması halinde özellikle böyledir. Kanama eğilimi olan hastalar, aynı zamanda kötü morarma riski altındadır.
İltihap – bazı durumlarda şişme yerleşmek için altı aya kadar sürebilir. Bazen sıvı kesilerden sızmaya devam edebilir.
Tromboflebit – o damarın inflamasyona yol açar bir damarda kan pıhtısı oluşursa,. Bu yağ aldırma hastalarını, özellikle diz bölgesinde ve üst uyluğun iç kısmında (bu alanlar tedavi edildiğinde) etkileyebilir.
Kontur düzensizlikleri – Hasta kötü cilt elastikiyetini varsa, alışılmadık bir şekilde iyileştikten veya yağ çıkarma düzensiz olmuştur, deri, dalgalı veya engebeli solmuş görünebilir. Bu istenmeyen sonuç kalıcı olabilir. Kanül cildi belirgin hale getiren hasara neden olabilir. Seromlar, drenajın altında (geçici sıvı cepleri cephesi) oluşabilir ve bu da boşaltılması gerekebilir.
Uyuşukluk – Bir süre uyuşmuş hissedebilirsiniz üzerinde çalıştı alanı; Bu genellikle yalnızca geçicidir. Ayrıca geçici sinir tahrişi olabilir.
Enfeksiyonlar – nadir de olsa, cilt enfeksiyonları yağ aldırma ameliyatı sonrası oluşabilir. Bazen bu cerrahi olarak skarlasma riskiyle tedavi edilmelidir.
Iç organ delikler – bu çok nadirdir. Kanül çok derinleşirse iç organlardan birisi delinebilir. Daha fazla cerrahi gerekebilir. İç organ ponksiyonları hayati tehlike oluşturabilir.
ölüm – Anestezi onunla ölüm küçük bir risk taşır.
Böbrek veya kalp sorunları – sıvılar enjekte veya emilen edilmektedir olarak, vücudun sıvı seviyeleri değişim böbrek veya kalp sorunlarına neden olabilir.
Pulmoner emboli – yağ akciğerleri engelleme, akciğerlere kan damarlarının içine alır ve gitti. Bu hayati tehlike oluşturabilir.
Akciğer ödemi – Bu sıvının bir sonucu olabilir vücuda enjekte ediliyor. Akciğerlerde sıvı birikir.
Alerjik reaksiyon – Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar veya malzemeye karşı alerjik reaksiyon olabilir.
Cilt yanıkları – sürtünme neden olabilir kanül hareketi deri ya da sinirler yakar.
Lidokain toksisitesi – super ıslak veya şişen yöntemlerde, çok tuzlu su sıvı vücuda pompalanabilir ya da akışkan lidokain aşırı yüksek konsantrasyonlarda bulunabilir. Eğer lidokain seviyeleri hastanın sistemi için çok yüksek ise, lidokain zehirlenmesi (toksisite) yaşayabilir – başlangıçta karıncalanma ve hissizlik, daha sonra nöbetler, bunu takiben bilinçsizlik ve muhtemelen solunum ya da kalp durması görülecektir.

Bir Cevap Yazın