, ,

Kaş Kaldırma

Alın germe veya browplasty olarak da bilinir

Kaş Germe

Yaşa, kilo alıp vermeye ve cildin esnekliğini kaybetmesiyle oluşan etkileri alın yumuşak dokularını gererek, alına, kaşlarave üst göz kapaklarına daha genç bir kontur, görünüm
getirlmesidir. Bir çok farklı endeskopik, uzunluk, kesilerin biçimi, ve sayısı ile orantılı kaş kaldırma tekniği bulunur. Kullanıalcak teknikler sizin ve cerrahınızın seçimiyle alakalıdır. Hastane ve cerrahın uzmanlığna göre
farklılıklar gösterebilir. Teknik bazen alın germe operasyouyla yada göz kapağı germe operasyonu ile birlikte uygulanabilir. Alın germe sırasında kafa dersinin arkadasından bir kesi alınır ve alın çekilerek gerilir ve sabitlenir.

Yaşlanmaya bağlı kaşın dik ve yatay biçiminde kontur bozulmaları yaşanması yaygın bir durumdur. Bu sarkmanın ve biçim kaybının yüz ifadenizi  bozduğunu engellediğini düşünüyorsanız kaş kaldırma operasyonununu düşünebilirsiniz.

Her yıl binlerce kişi başarılı bir operasyon geçiriyor ve genelde sonuçlarından memnun kalıyor.

 

Kaş Kaldırma Operasyonu Düşünmeli miyim?

Sarkma sonucu alçak görünüme uğrayan kaş pozisyonu, yorgun, üzgün veya öfkeli bir ifade almanıza sebep oluyor olabilir. Eğer böyle olduğunu düşünüyorsanız.
Alnınız boyunca yatay kırışıklıklar varsa.
Karşlarınızın arasında, burnunuzun üst kısmında, kaşlarınızı çattığınızda ki gibi derin dikey çatlaklar kırışıklar varsa.

Bu operasyonu tercih etmeniz için nednelerden sayılabilir

Artıları ve Eksileri

Artılar

Üst göz kapğına baskı yapan sarkmış bir kaşın konumunu düzelterek yüzün konturunu düzeltir.
Kaşları daha genç bir görünüme kavuşturur.
Daha mutlu, dostça ve daha cana yakın, daha genç görünmenizi sağlar

Eksiler

Bu prosedürünün hedeflerinize ulaşıp başaramayacağını yalnızca çok deneyimli bir kurul onaylı plastik cerrah belirleyebileceğini unutumamak gerek.

Kaş kaldırma tekniği seçimi sonuç için çok önemlidir, bu nedenle bu prosedür çok klinisyene bağımlıdır.

Alnınızdaki kaldırma göz kapaklarını düzeltmeyeceğinden ekstara bir göz kapaığı operasyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar kaş kaldırma operasyonu için düşünülmesi gereken en önemli faktörlerin başına gelmektedir. Size has detaylar için cerrahınıza başvurabilirsiniz.

Kaş kaldırma için iyi bir adaymısın

Aşağıda kaş kaldırmayı düşünmek isteyebileceğini bazı genel nedneleri verdik.

Kaşınızın dış kısmında ki sarkma üzgün bir ifade almanıza sebep oluyorsa.

Kaşınızın orta kısmında oluşan sarkma kızgın bir ifade almanıza nedne oluyorsa

Kaşlarının arasında dikey derin kırışıklıklar çizgiler varsa

Kaşlar ve alındaki sarkma sonucu göz kapaklarına baskı yapar bu da kapaklarda ki konturu bozar. Hem görünümü hemde makyaj yapmayı zorlaştırır. Eğer böyle bir sorununz varsa

Kaşınızın üstündeki cildi hafifçe kaldırırsanız ve hoşunuza giden bir pozisyona getirirseniz üst göz kapağınızdaki bozulamnın önüne geçer. Kaş kaldırma sizin için doğru olabilir.

Bir kaş kaldırma, blefaroplasti veya her iki prosedürden fayda sağlayıp sağlayacağını öğrenmek için kurul onaylı işinde uzman bir estetik cerrahın değerlendirmesini alın. Genel sağlığınız iyi ise, olumlu tutum ve gerçekçi beklentiler varsa, muhtemelen kaş kaldırma ve göz kapağı ameliyatı prosedürleri için iyi bir adaysınız demektir…

kaş kaldırma öncesi
A: Alında ve kaşların arasında derin çatlak ve çizgiler var. Kaşların kontürü bozulmuş ve sarkmış, üst göz kapalarına bindiriği baskı sonuca yapıda bozulma var.
Kaş kaldırmadan Sonra
B: Operasyondan sonra alın geirlecek, kaşlara daha genç bir görünüm, daha iyi bir ifade kazandıralacak, kaşların arasında ki çizgiler giderilecek. Göz kapaklarına verilen baskı alınacak.

Tezelenmiş bir görünüm elde edeceksiniz.

Detaylı Operasyon Bilgileri

Bir çok kaş kaldırma tekniği vardır. Bazıları alın germe ve göz kapağı germe operasyonları ile birlikte yürür bazıları ise endekopik teknikler içerir. Bunlardan bir veya biri veya hepsi aynı anda kullanılabilir.

Alın germe operasyonu genelde baş arkasından kafa derisine yapılan incisyonlar yani kesiler içerir.Anca bazı durumlarda alında veya göz kapalaarında kesiler yapılabilir.

Aşağıda teknikleri sizler için sıraladık

Koronal veya trikofitik kaş kaldırma: Bu teknik alın germe operasyonu ile birlikte haraket eder. Cerrah kafa derininzin arka kısmından. Saçlarınızın arasından yatay bir kesi alır. Cildi arkadaki dokulardan kurtararak kasları gevşetir ve
ve fazla yağları atar. Fazla cildi çıkarır. Daha sonra cildi kaşlarınız istenilen yere gelene kadar gerer ve yerine dikip sabitler.

Endeskopik Kaş Kaldırma: Endeskop(Ucunda ışık bulunan video kamaeraya bağlı ince tüp) yarıdımıyla cerrahınızın alnın iç kesimlerini görmesini sağlar.
Endoskopik teknik çok az kesik gerektirir ancak tüm hastalar için eşit derecede yararlı olmayabilir.

Yapacağınız kaş kaldırma türü, yüz özelliklerine ve estetik tercihlerinize dayanacaktır. Estetik plastik cerrahınızın ve personelin tamamı, en güzel ve doğal görünümlü sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmak için cerrahinizin tecrübesini olabildiğince kolay ve konforlu hale getirmektir.

Seçeneklerim Neler?

Aynı kişide ölçüsüz fazla göz kapağı derisi, aşağı sarkmış kaşlar, kırışık bir alın derisi varsa iyi bir sonuç almak için 3 operasyonda tercih edilecektir. Çünkü bu üç sonucu ortadan akldırmadan fonsksiyonel bir sonuç elde etmek mümkün değildir.
Ayrıca plastik cerrahınız cildinizi, alın çizgisi, saç çizgisi ve saç stil tercihlerinizide göz önünde bulundurarak sorununuzu değerlendirir ve en az yara izi en iyi kozmetik sonucu verecek bir öneri hazırlar.
Temelde kaş kaldırma operasyonu ile ilgili teknikler bellidir. Anca cerrahınız farklı önerilerde bulanabilir.
İşte karşınıza çıkabileceklerle ilgili bazı yönergeler:

Hafif bir müdaheleye ihtiyaç duyorsanız. Kaşlar fazla düşmemiş alın çizgileriniz küçük boyutta ise. Endoskopik bir müdahle yeterli olabilir. Hem daha az kesik hemde daha hızlı iyileşme demektir.

Derin kırışıklıklara sahip gelişmiş kaş sarkıklığınız varsa, koronal bir alin germe uygun olabilir.

Alnınız yüksekse, saç çizgisi daha da kaldırmaktan kaçınmak için subkütan bir cilt germe geçebilirsiniz. Bu prosedürde, kesitiniz saç çizgisine yakın olup saçlarıyla gizlenebilen görünür yara izi bırakır.

Kaş kaldırma sonucu ve Kesi izleri nasıl olacak?

Kaş kaldırma için uygulanacak cerrahi operasyonlarda kafa derisine kesiler tekniğe dayanarak faklılık gösterir ve bunlar izlere neden olabilir. Kesiler genelde kafa dersininde altında olur. Derin alın kırışıkları için saç çizgisinde saç ile gizlenebilecek bölgede yapılabilir.

Tekniklerin nasıl yapıldığı ile iglili detaylar:

 Kaş Kaldırma teknikleri

Açık Koronal Teknik: Kesik, kafa derisinin üst kısmında, kulakların üstünden başlar ve saçın içinde gizlidir.

Endeskopik kaş kaldırma: İnsizyonlarınız (Kesileriniz) kafa derisinin üst kısmında üç kısa kesik ve iki taraflı bir şakak kesisi içerebilir. Bu kesikler tamamen saçın içine gizlenir.

Sınırlı insizyon tekniği: Kesikler temporal saç çizgilerinde (şakaklar) gizlenecektir. Alın germeniz üst blefaroplasti (göz kapağı cerrahisi) ile birlikte yapılıyorsa, kaşlar arasındaki ‘kaş çatık çizgilerini tedavi ederek ve kaşların iç bölümünü yükselterek alin alınmasını tamamlamak için üst göz kapağı kesileri kullanılacaktır.

Endeskopik Kaş kaldırma

A: Endoskopik kaş kaldırma çizgisi içerisinde birkaç küçük kesik kullanır. İnsizyonlar ve yerleştirmeler değişebilir.

Kaş kaldırma Alın Germe

B: İnsizyonlar yapıldıktan sonra, kaşlar kaldırılır ve altta yatan kasa (gerekirse) ile birlikte yeniden konumlandırılır.

Cerrah Seçimi

Güvenebileceğiniz bir cerrah seçin

Cerrahınızı aşağıdakilere dayalı olarak seçmek önemlidir:

 • Eğitim, öğretim ve sertifikasyon
 • Kaş kaldırma tecrübesi
 • Sizinle olan iletişimi ve ilgisi

Bölgenizde, kaş kaldırma işlemlerinde tecrübeli, kurul onaylı bir plastik cerrah bulmanızın ardından, konsültasyonu yapmak için bir ofis randevusu almalısınız. Genellikle, konsültasyonun derinliği nedeniyle, ilk ziyaretinizle ilişkili bir maliyet talep edilebilir.

İlk Danışma Randevunuz:

İlk danışma sırasında, ulaşmak istediğiniz kozmetik hedefleri tartışmak için fırsatınız olacaktır. Cerrahınız sizi operasyon için uygun bir aday olup olmadığınız değerlendirecek, kaş kaldırma germe operasyonunda sizin için neler yapabileceğini anlatacaktır. Ayrıca ekstra teknikler önerebilir. İştişare sırasında dürüst olmak çok önemlidir.

 Daha genç yaşta çekilmiş resimleriniz getirebilirsiniz.Hedeflerinizi tartışmak için iyi bir referans noktası görevi görebilirler…

Aşağıdaki soruları cevaplamaya tam olarak hazırlıklı olmak iyi bir fikirdir:

 1. Kronik bir hastalığınız var mı?
 2. Düzenli tedavi görüyor musunuz?
 3. Herhangibi bir allerjiniz var mı?
 4. Daha önce ameliyat geçirdiniz mi?
 5. Alkol, tütün ve uyuşturucu madde kullanımınız nedir?
 6. Geçmişinizde ne gibi kozmetik müdahaleler geçirdiniz?
 7. Ameliyattan ne gibi bir sonuç bekliyorsunuz?

Ayrıca:

 • Aynaya bakınız ve neyi geliştirmek ve ne görmek istediğinize karar verin
 • Tıbbi kayıtlarınız için fotoğraf çekin. Öncesi ve sonrası karşılaştırma yapın.
 • Bu fotoğraf için ayrıca neler yapılabileceği ile ilgili dijital teknikler kullanmalarını isteyin.
 • Cildinizin esnekliğini değerlendirtin.
 • Seçeneklerinizi tartışın ve bir tedavi ve iyileşme yöntemleri için öneri alın.
 • Riskler veya potansiyel komplikasyonlar da dahil olmak üzere olası sonuçları tartışın.
 • Kullanılacak anestezi türü seçin.

 

Tedavi Süreci ve Planınız

Hedeflerinize ve fiziksel özelliklerinize ve kendi eğitim ve tecrübesine dayanarak, cerrahınız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tavsiyeleri ve bilgileri sizinle paylaşacaktır.

 • Ameliyatınıza, prosedür tipi veya prosedür kombinasyonu da dahil olmak üzere bir yaklaşım.
 • Tahmin edebileceğiniz sonuçlar
 • İşlemler için finansal yatırımınız.
 • İlişkili riskler ve komplikasyonlar.
 • Anestezi ve cerrahi seçenekler.
 • Ameliyata hazırlanmak için neye ihtiyaç duyuluyor.
 • Ameliyat sonrası için neler bekleyebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiler.
 • Sizinkine benzer vakaların fotoğraflarını önce ve sonrası fotoğrafları.

Estetik plastik cerrahınızla ilgili kafanızda ki soru işaretlerinden kurtulun.

Size yardımcı olması için bazı detaylar geliştirdik:

Prosedürünüzle ilgili en bilinçli ve akıllıca kararlar verin
Prosedür için doğru cerrahın olduğunu onaylayın
İlk danışmanızı olabildiğince faydalı geçirin
Seçeneklerinizi, potansiyel sonuçlarınızı ve risklerinizi iyi anlayın

Ameliyatta aktif bir rol üstlenmeniz önemlidir, bu yüzden lütfen bu listeyi bir başlangıç noktası olarak seçin. Bunları Cerrahınızla paylaşın.

   • Kaş kaldırmak için iyi bir adaymıyım
   • Aradığım sonuçlar makul ve gerçekçi midir?
   • Bu prosedürü izleyebilmek için önce ve sonra fotoğraflarım var mı?
   • Ameliyat izleri görülebilecek mi?
   • Benim için ne çeşit bir anestezi öneriliyor?
   • Kaş kaldırmamla ilgili maliyetler ne olacak?
   • En iyi sonuçları almak için benden ne bekleniyor?
   • Ne tür bir iyileşme dönemi bekleyebilirim ve normal faaliyetlerine ne zaman başlayabilirim?
   • Prosedürümle ilgili riskler ve komplikasyonlar neler?
   • Olası komplikasyonlar sonrası neler yapmalıyım?
   • Kaş kaldırmamın kozmetik sonucu, üzerinde anlaşmaya varılan hedefleri karşılamıyorsa, seçeneklerim nelerdir?

Kaş Kaldırma Operasyonuna Hazırlık

Ameliyata Hazırlık

Cerrahınız ameliyat öncesi talimatlar verecek, sahip olabileceği her soruyu cevaplayacak, ayrıntılı bir tıbbi geçmişinize bakacak ve cerrahiye uygunluğunuzu belirlemek için fiziki muayene yapacaktır. Bekleyeceğiniz preoperatif talimatlardan bazıları:

Sigara içiyorsanız, cerrahınız bırakmanızı en azından ameliyattan en az altı hafta öncesine kadar ara vermenizi isteyecektir. Sigara içmek, komplikasyon riskini büyük oranda artıracak ve iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.

Alkol tüketimini sınırlamanız ve bazı ilaçlardan kaçınmanız gerekebilir.

Eğer düzenli olarak aspirin veya başka bir anti-inflamatuar ilaç kullanırsanız, cerrahınız sizden ameliyattan önce bu ilaçları almayı durdurmanızı isteyecektir. Bu ilaçlar kanı sulandırdırğı için kanamayı fazlalaştırabilir

Yapılması gereken ameliyat türünün ne olursa olsun, hidrasyon (sıvı desteği), güvenli iyileşme için ameliyat öncesi ve sonrası çok önemlidir.

Saçınız kısaysa herhangibi bir izi gizlemek için uzatmak isteyebilirsiniz

Ameliyat günü hemde mümkünse ameliyattan sonra evde geçireceğiniz ilk gece için bir refaketçi ayarlamaya çalışın.

Reçetenizde ki ilaçları ameliyattan önce temin edin.

İyileşme alanınızı ameliyattan önce ayarlayın. Sıvı gıdalar, hazır yemekler veasire ayarlamaya çalışın. Başınızı kaldırmak için ekstra yastıklar ayarlayın. Ayrıca vakit geçrimek için, kitap dergi kumanda gibi şeyleri yakınınızda kolay erişebielceğiniz yerlerde bulundurabilirsiniz.

Buz paketleri hazırlayın. Şişmeyi azaltmanıza yardımcı olacaklardır.
Kaş kaldırma Gününden neler beklemeliyim.

 • Bir kaş kaldırma operasoyonu klinikte veya hastanede yapılabilir. Operasoyunnu tamamlanması bir ila 3 saat arasında değişiyor.
 • İlaçlar cerrahi müdalenizin öncesinde ve sırasından rahatlamanız için verilecektir.
 • Local anestezi veya genel anestezi (sedasyon) kullanılabilir.
 • Ameliyat sırasında, sağlığınız için çeşitli cihazlalar ile müşahede altında tutulacaksınız. Mönitörler ile kalp, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınızda dolaşan oksijen miktarı kontrol edilecektir.
 • Bir anestezi uzmanı yatıştırıcıları uygulamak ve anestezinin derinliğini kontrol etmek için hazır buluancaktır.
 • Plastik cerrahınız ameliyattan önce sizinle görüşülen cerrahi planı takip edecektir. Ameliyat başladıktan sonra, cerrah çeşitli teknikleri birleştirmeye veya en iyi sonucu elde etmek için bir tekniği değiştirmeye karar verebilir. Bu kararları vermek için rahat hissetmeniz ve doktorunuza güvenmeniz önemlidir.
 • Saçların bölümleri ameliyat alanından uzak tutulacaktır.
 • Fazla doku, cilt ve kas çıkardıktan sonra, cerrah dikiş veya zımba ile kesi kapatacaktır. Saçlarınız ve yüzünüz yıkanır, böylece saçlı deri tahriş olmaz.
 • Tedavi edilen alan kanama ve şişmeyi (ödem) önlemek için steril bir dolgu ve elastik bandaj ile sarılır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca alnınız üzerinde sütürler ve bir pansumanlar olacak. Ameliyattan sonra, yakından izlenmeye devam edilecek bir bakım ve izleme alanına götürüleceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın