,

Jinekomasti Ameliyatı ve Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi olarak da bilinir.

jinekomasti tedavisi
jinekomasti tedavisi

Jinekomasti tedavisinin amacı kadınsı meme görünüme sahip olan ya da büyük göğüslerinden şikayetçi olan erkekler için göğüs boyutlarını küçültmek ve şeklini düzeltmek için kullanılmasıdır.

Küçültme yöntemleri, aşırı glandüler dokuyu kesip gerginleştirmek veya liposuction ile eksizyonun kombinasyonunu içerir. Estetik plastik cerrah tarafından yapıldığın gayet etkili ve güvenli şekilde tedavi edilip, düzeltilebilir.

Jinekomasti Tedavisi ne zaman düşünülebilir?


 • Dar kıyafetleri rahatça giymek, üzerinizi rahatça değiştirmek, yüzmek, spor yapmak yada spor salonunda rahatça egzersiz yapmak istiyorsanız.
 • Vücut oranlarını geliştirmek daha fit bir görünüm kazanmak istiyorsanız.
 • Büyük göğüsleriniz ile ilgili psikolojik rahatsızlık hissediyorsanız.
 • Sosyal güveninizi arttırmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız

 

Jinekomasti Tedavi Hususları

Shadow

Artıları

 • Göğüs kıvrımlarınız belirginleştirir daha erkeksi bir görünüm kazandırır
 • Daha fazla sosyal güvence elde etmenize olanak sağlar.
 • Kalıcı sonuçların keyifini çıkartabilirsiniz.
Eksileri

 • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bunda da ameliyat izleri oluşacaktır.
  Son sonuçlar sizi tatmin etmeyebilir
  Bu ameliyattan sonra kilo alımı sonuçları etkliyebilir.

 

Jinekomasti Tedavisi için iyi bir aday mısın?


Erkeklerde meme büyümesi genellikle ciddi tıbbi problemlerden kaynaklanmamaktadır. Aslında bu durumun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte birden çok nedene dayanabilir. Genetik sebeplerden ötürü oluşmuş olabilir ancak genellikle seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bununla birlikte en çok ergenlik büyüme çağında karşılaşılır fakat bu vakalar da çoğunlukla bir kaç yıl içinde sorun kendiliğinden kaybolur.

Herhan gibi tıbbi sağlık durumu oluşturmamakla beraber nadir durumlarda sağlığı tehtit edecek bir hastalıktan ortaya çıkmış olabilir.

Hastalar tedaviyi genelde Psikolojik ve sosyal durumlar için yaptırır. Bu tip durumların herhan gibi bir sağlık sorunundan kaynaklanmandığını anlamanız için lütfen doktorunuza başvurunuz.

jinakomasti
Göğüs bölgesinde diyet ve egzersiz karşı dirençli fazlalık hem sosyal hemde psikolojik rahatsızlığa neden olabilir
jinokomasti tedaviden sonra
Dengeli yapılmış bir jinekomasti operasyonu uzun süre şeklinizi ve görünümünüz korumanızı sağlayacaktır.
Erkeklerde meme büyümesi tedavisi düşünebileceğiniz bazı genel sebepler:
 • Göğüslerinizin büyüklüğünden ve şeklinden rahatsız ve mutsuzsanız.
 • Fiziksel bir rahatsızlık duyuyorsanız
 • Cildiniz yeterli elastikiyet ve gerginliğe sahipse.
 • Önceden diyet ve egzersizlerle başarılı sonuç alamadıysanız.
 • Çok fazla kilolu değilseniz.
 • Alkol tüketiminiz makul düzeyde, steroid ve uyuşturucu madde kullanmıyorsanız

 

Genel sağlığınız iyi, olumlu gerçekçi bir tutum içindeyseniz, büyük olasılıkla bu operasyon için yeterliliğe sahipsiniz demektir.

Kimler jinekomasti yaptıramaz?


 • Başarılı operasyon, fazlalık cilt alınıp çıkarıldıktan sonra göğüslerin yeniden şekillendirilmesi neticesinde olur. Bunun için yeterli cilt gerginliğine sahip olmanız gerekmektedir. Yaşı 50 veya daha büyük olan, ciddi güneş hasarına sahip olan veya gastrik bypass ameliyatı geçiren kişilerin göğüslerinde ki cilt iyi kontraksiyon için gerekli elastikiyetten yoksun olabilir.
 • Fazla kilokuysanız ameliyat bu göğüslerinizin şeklini kazanmaya yardımcı olsa da, sonuçlar o kadar da etkili olmayacaktır. Bu nedenle, ameliyattan önce ideal vücut ağırlığınızın 18 kiloram kadar yakınına inmeye özen gösterin.
 • Uyuşturucu madde, steroid ya da aşırı alkol alıyor ve kullanıyorsanız bu operasyon sizin için uygun olmayabilir.

Ayrıntılı Operasyon Bilgisi

Shadow

Bir jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır


Ameliyatın amacı büyümüş şekli bozul bir erkek memesinin konuturunu şeklini baştan yapılandırmak, meme ucu ve areolaların (meme başı etrafındaki doku) deformite olmuş yapısını düzeltmektir. Cerrahi seçenekler arasında liposuction, eksizyon (dokunun cerrahi olarak çıkarılması) veya her iki yaklaşımın bir kombinasyonu bulunmaktadır. Glandüler olmuş bir göğüs dokusu yağlı dokudan daha yoğundur ve liposuction için uygun değildir.
Cerrahi tekniğin seçimi fazlalık cildin alınabilme potansiyeline bağlı olarka değişiklik göstermektedir. Genç hastalarda yaşılara göre daha fazla cilt alınabilir.
En yaygın yaklaşım, pigmentli bölgede izolasyonun alt yarısının çevresi boyunca uzanan intra-areolar kesi veya Webster kesiğidir.
Kesitinizin uzunluğu sizin vücut anatominize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ağır jinekomasti sırasında deri rezeksiyonu (bir organın veya yapının bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması) ve meme ucunun hareket ettirilmesi (meme başı transpozisyonu) gerekebilir.
Minimal invaziv jinekomasti cerrahi prosedürleri popülarite kazanmıştır. “Çekme tekniği” nde, areolar kenarında çok küçük bir kesi (yaklaşık 5 mm) yapılır.
Liposuction işleminden sonra, üstteki areoladan gelen bez dokusu kesiden çekilir. Bu işlemin en büyük avantajı küçük insizyondur. Bu teknik iyi seçilmiş hastalarda kullanılır.
Ultrasonik liposuction jinekomasti düzeltme sonuçlarını iyileştirmiştir.
Liposuction destekli göğüs küçültme işleminde, kan tedarikinin, meme başı distorsiyonunun ve makas tabakasının daha az tehlikeye atılması söz konusudur.
Ek olarak, ameliyat sonrası komplikasyonlar bu teknikle açık cerrahi rezeksiyona göre daha azdır; Bununla birlikte, liposuction destekli göğüs küçültme, glandüler jinekomastiyi düzeltmek için etkili değildir.
Ameliyattan önce göğsünüzün yağlı ve glandüler bileşenleri değerlendirilmelidir. Az sayıda hasta, sadece liposuction ile yeterince tedavi edilebilir.

 

Tedavi Seçenekleri nelerdir?


Erkeklerde büyümüş göğüsler bazı durumlarda göğüs dokusundan değilde aşırı yağ dokusundan (psödoikomekasti) kaynaklanabilir. genelde aşırı kilolu kişilerde gözükür ve durumda egzersiz, diyet ve neticesinde kilo verme ile birlikte düzeltilebilir.
Bu durumların dışında operasyon ile ilişkili kabarık meme başlarını tedavi etmek için muhtemelen glandüler eksizyonu kullanarak göğüs küçültme ile kombine liposuction gerektirecektir. Eğer jinekomasti ameliyatı düşünüyorsanız, bir kurul sertifikalı plastik cerrah, yani fiziksel sunum dayalı en iyi tedavi seyrini belirleyecek, senin seçenekleri durumuna göre tespit edilecektir.

Jinekomastide Ameliyat kesileri ve neticesinde izler nasıl olacak?

Jinekomasti ameliyatlarından kaynaklanan izler, vücudunuzun anatomik yapısı sahip olduğunuz fazla meme dokusunun miktarına, cildinizin esnekliğine ve kullanılan tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak daha iri göğüsleri olan ve daha büyük izleri alma eğilimi gösteren kişiler bile genellikle sonuçlardan oldukça memnunlar.
Sadece yağlı olan küçük göğüsleriniz varsa, tedavi sadece liposuction ile mümkün olabilir bu da bir kanülün ufacık bir izdir.
Büyük göğüsleriniz varsa, o zaman yara izleri göğsünüzün her iki yanından geçebilir, ancak cerrahınız onları gizlemek için her türlü çabayı sarfedecektir.
Sağlam göğüs dokusu ile genellikle areola altında bir skar bulunur. Eğer areolalar büyükse ve azalmaya da ihtiyaç duyulursa, o zaman ameliyat izi izole boyunca uzanır.

jinekomasti tedavisi
Liposuction tedavisinde küçük insizyonlar oluşur bunlar gözle çok zor farkedilir.
jinekomasti aemliyatı
Cerrahi eksizyon gerekiyorsa, insizyon genellikle areola altında yapabilir.

Jinekomasti Cerrahı Seçimi

Shadow

Güvenebileceğiniz bir doktor seçin…

Cerrah seçimi aşağıdakilere dayalı olmalıdır.

 • Eğitim öğretim ve sertifikasyon
 • Jinekomasti Ameliyat deneyimi
 • Sizinle olan iletişim ve ilgisi.

Bölgenizdeki operasyon için deneyimleyen kurul tarafından sertifikalandırılmış bir plastik cerrah buldıktan sonra, konsültasyonu ayarlamak için bir ofis randevusu almanız gerekecektir. Genellikle, konsültasyonun seviyesine bağlı olarak ilk muayene için ücret talep edilmez.

 

İlk Danışma Randevunuz


İlk görüşmenizde kozmetik ve estetik hedefleriniz hakkında konuşma fırsatı bulacaksınız. Cerrahınız sizi jinekomasti operasyonu için bir aday olarak değerlendirecek ve işlemin size neler sağlayacağı konusunu açıklığa kavuşturacaktır. Hedeflerinizi anlamak tıbbi durumunuzu değerlendirmek ve bunları başarmak için ek muyene ve tedavi gerekebilir. Sizden egzersiz yapmanızı ve kilo vermenizi talep edebilir.
Tıbbi geçmişinizi iyi anlamk için cerrahınızın sizin için hazırladığı konsültasyona gelmelisiniz. Bunlar genel olarak aşağıda ki bilgiler içerir:

 • Tıbbi ve sağlık durumunuz ile ilgili bilgiler.
 • Devam eden sağlık koşulları, kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi.
 • Allerjiler.
 • Geçmiş tıbbi durum ve cerrahi müdahaleler.
 • Kullanmakta olduğunuz ilaçlar vitaminler ve takviyeler.
 • Alkol tüketimi hakkında bilgi.
 • Geçmişte geçirdiğiniz invazif olmayan kozmetik işlemler.
 • Ameliyattan ne gibi sonuç beklediğiniz hakkında konuşma.
 • Jinekomasti ameliyatına başlamak için motivasyonunuz.

 

 

Cerrahınızdan ayrıca:

 • Aynada kendinize bakarak cerrahınıza neyi düzeltmek istediğinizi, nelern düzeltileceğini göstermesini isteyin.
 • Beklediğiniz iyileştirmeleri görmek için öncesi fotoğraflarınızı bilgisayar ortamında tıbbi kayıtlarınız için tutun.
 • Önceden var olan sağlık koşulları veya risk faktörleri dahil olmak üzere tıbbi durumunuzu değerlendirin.
 • Cildinizin esnekliğini değerlendirin.
 • Seçenekleriniz tartışın ve bir tedavi yöntemi belirleyin.
 • Riskler veya potansiyel komplikasyonlar da dahil olmak üzere olası sonuçları konuşun.
 • Kullanılacak anestezi türünü konuşun.

 

 

Jinekomasti Tedavi Planı


Sizin hedeflediğiniz estetik duruma, fiziksel özelliklerinize ve cerrahınız kendi eğitimi ve tecrübelerine dayanarak size bazı bilgiler verecek ve tavsiyelerde buluancaktır.

 • Ameliyatızınla ilgili, prosedür operasyondan tipi veya bunlarınların kombinasyonu da dahil olmak üzere cerrahi yaklaşım.
 • Tahmi edebielceğiniz sonuçlar.
 • Jinekomasti fiyatları, maddi yatırımınız.
 • İlişkili riskler ve komplikasyonlar.
 • Anestezi ve ameliyat seçenekleri.
 • Jinekomasti ameliyatına hazırlanmak için nelere ihtiyacınız olduğu ve neler yapmanız gerektiği ile ilgili tavsiye ve bilgiler.
 • Jinekomastiden sonra neler yaşacağınız hakkında bilgiler.
 • Sizinkine benzer operasyon geçiren kimselerin öncesi ve sonrası fotoğrafları.

 

Operasyon öncesi sorulması gereken sorular

 1. Size yardımcı olması adına jinekomasti operasyonu ile ilgili bazı sorular geliştirdik:
 2. Prosedürünüz ile ilgili doğru ve bilinçli kararlar aldınız mı?
 3. İşlemlerin doğru cerrah tarafından yapılacağını onayladınız mı?
 4. İlk danışma ve muayene randevunuzu olabildiğinice yararlı yaptınız mı?
 5. Seçeneklerinizi ve olası sonuçlarınızı ve risklerinizi doğru anladınız mı?

Ameliyatta aktif bir rol oynamanız önemlidir. Bu yüzden lütfen bu soruları bir ilk görüşmeniz için başlangıç ​​noktası olarak kullanın:

 • Jinekomasti için iyi bir aday olduğumu belirledim mi?
 • Beklediğim sonuçlar makul ve gerçekçimidir?
 • Prosedürden sonra karşılaştırma yapabilmem için öncesi ve sonrası için fotoğraflarım var mı?
 • Ameliyat zileri görünecek mi? İzler nerelerde bulunacak?
 • Benim için ne çeşit bir anestezi öneriliyor?
 • Jinekomasti riskleri ve komplikasyonları neler?
 • Komplkasyon durumunda neler yapmalıyım?
 • Ameliyat istediğim estetik sonuçları sağlamıyorsa, seçeneklerim nelerdir?

 

 

 

Bir Cevap Yazın