,

Fue Saç Ekimi Sonrası

Saç Nakli Sonrası Bakım ve İyileşme

saç ekimi sonrası bakım ve iyileşme

Size yardımcı olması adına için saç ekimi sonrası operasyonun yapıldığı gün ve sonraki hafta boyunca iyileşme süresini geçirirken nelere ihtiyaç duyabileceğiniz hakkında bazı talimatlar hazırladık. >Olası komplikasyonlar ve riskler ile ilgili bilgi alabilir ve iyileşme dönemini daha rahat geçirebilirsiniz.

Ayrıca saç ekiminden sonra saçlarınızın ne şekilde uzayacağı nasıl bir süreçten geçeceğiniz ile ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz bu makaleyi okumunazı tavsiye ediyoruz.

 

Operasyon Günü ve Gecesi


Saç ekimi sonrası operasyonun yapıldığı gece ve sonraki bir kaç gece uyurken başınızı yastıklarla yükseltmeniz istenecektir. Bu başınıza giden kan dolaşımını yavaşlatacağı baskı hissini ve kanama ihtimalini azaltacaktır daha rahat uyuyabileceksiniz.

Bazı durumlarda uyku ilaçları verilebilir. Ağrılar için doktorunuz ağrı kesici reçete edecektir. Antibiyotikler genellikle gerekli olmaz.

Saç naklinden sonraki sabah baş bandınızı çıkarmanız ve size verilen özel şampuanla saçınızı yıkmanız istenecektir. Her şeyin iyi olduğundan emin olmak için kliniğinizle ve cerrahınızla irtibatta kalmanız önemlidir.

 

Saç Ekimi Sonrası İçin Talimatlar.


Bir Refakatçi Bulundurun

Saç ektirdikten sonra yanınızda bir refakatçinin bulunması hem güvenliğiniz hemde rahatınız için önemlidir. Refakatçi hastaneden taburcu olduktan sonra sizi evinize bırakmalı. Çünkü verilen ilaçlar uyku ve dikkat dağınıklığına neden olduğu için araç kullanamazsınız.


Saç Bandajı

Kafanıza bir bandaj (kafa bandı) sarılacaktır. Bu bant bir gün boyunca yerinde kalmalı ve kuru ve temiz tutulmalıdır. Operasyon günü ve ertesi gün kafanıza pansuman yapıalcaktır.

Sonraki gün çıkarıp başınızı size verilen şampuan ile hafifçe yıkamanız istenebilir.
Operasyon gecesinde yatağınızı ve yastıklarını yarı dik konumunda uyumanız için ayarlayın. Bu donör bölgeye binen yükü, başınıza giden kan basıncını ayarlayacak sizi rahatlatacaktır. Bunu ameliyatı takiben 3 veya 4 gün boyunca uygulayabilirsiniz.


Tahrişten Kaçının

Yeni aşılanmış alanlara dokunmaktan baskı uyuglamaktan kaçının greftler her ne kadar iyi oturtulmuş olasada kompliaksyonlara nedne olabilirsiniz. Biraz kaşıntı ve ağrı yapsada bunu yapmaktan kaçının.


Alkolden Uzak Durun

Saç ekiminden sonra 48 boyunca alkol kullanmaktan kaçının.


Antikoagülanlar ve Antiplatelet İlaçlardan uzak durun!

Aspirin veya diğer anti-inflamatuar gibi kanı sulandıran ilaçları 3 gün boyunca almaktan kaçının.
E, b ve multi vitaminleri yine 3 gün byunca almaktan kaçının. Ameliyattan üç gün sonra cerrahınıza danışarak yeniden başlayabilirsiniz.


Sigarayı Bırakın

Sigara içen biriyseniz bir ay boyunca sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Münkünse komple bırkamanız tavsiye edilir. Sigara, yeni büyüme için hayati olan kıl foliküllerine olan kan akışını kesebilir.

Eğer bırakmak istiyor ve beceremiyorsanız bu konuda yardım almanız önerilir. Sigara içmek kan damarlarının daralmasına ve başta nikotin içeriğine bağlı olarak kafa derisine kan akışının düşmesine neden olur.

Duman içindeki karbon monoksit, kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bu faktörler bir saç naklinden sonra kötü yara iyileşmesine katkıda bulunabilir ve bir yara enfeksiyonu ve skar oluşma ihtimalini artırabilir.

Sigara da kötü saç büyümesine katkıda bulunabilir. Sigara içmenin zararlı etkileri, özellikle kronik sigara içenlerde çekimser kalındığında yavaş yavaş aşınır; böylece sigaranın, haftalar veya aylarca sigara içilmesinin durdurulmasından sonra bile birinin kötü şifa riskini taşıdığı düşünülür. Saç ekiminden önce ve sonra sigara içmekten ne kadar kaçınılması tam olarak bilinmemesine rağmen, ortak bir öneri ameliyattan bir hafta öncesinden prosedürden iki hafta sonrasına kadar kaçınmaktır.


Antibiyotik içeren krem ve losyonlar

Evde kullanmanız için sprey şeklinde özel bir losyon verilebilir. Bu, yeni saçların büyümesini teşvik etmek için tasarlanmış bir “büyüme faktörü” içerir. Yeni saçlarınızın aşılandığı alanlara püskürtün ve tükenene kadar bunu yapın. Ameliyattan sonraki ilk gününde bunu 30 dakikada bir yapmanız gerekecek.


Saçlarınızı Yıkayın ve Kabuklardan Kurtulun

Ameliyattan bir gün sonra saçınızı yıkayabilir ve şampuanlayabilirsiniz. Bu, ölü deriyi kaldıracak, ancak daha önemlisi, aşılanmış kılların etrafında oluşan yamaları temizleyecektir. Bu, kabukların bu folliküllere zarar vermesini ve yeni saç büyümesini durdurmasını önler.
Ameliyattan sonraki ilk hafta boyunca bu günlük olarak tekrar edilmelidir. Dengeli bir şampuan kullanın ve verici saçınıza ve kafa derinizin aşılanmış alanlarına uygulayın. İlk birkaç gününüzde elinizi yıkamanın ardından her zamanki gibi duş almanız iyi bir fikirdir. Yara izini engelleyebilecek kabuk oluşumunu önlemek için verici saç alanı (başınızın çevresindeki saçın ve kulakların hemen üstündeki saçak) temiz tutulmalıdır.

Burada dikkat etmeniz gereken konu olabildiğince nazik davranmanız ve saç köklerini haraket ettirmekten kaçınmanızdır. Saç kökleri iyi tuturulmuştur kolay kolay düşmezler fakat tahriş etmek ovalamak saç ekimi sonuçlarına veya iyileşmeye zarar verebilir.

Operasyon tipine göre yıkamadan önce daha uzun süre beklemeniz istenebilir. Örneğin PRP Saç ekimi sonrası yönteminde saçınızı yıkamadan önce 48 saat beklemeniz istenebilir.


Bu ilk hafta boyunca herhangi bir şişme veya kanamayı azaltmak için buz paketini kullanabilirsiniz, ancak bunu aşılanmış alana yerleştirmeyin. Alnınıza ya da başınızın arkasına yerleştirin.
Eğer spor yaparsanız veya egzerseniz o zaman ameliyattan sonraki ilk hafta bunu kaçının. Öne doğru eğilmeyi veya burnunuzdan şiddetli nefesler almaktan kaçının
Genelde verilmesede klink size antibiyotik reçete edebilir. Bunun yerine başınıza sürmeniz için içinde antibiyotik bulunana kremler verilebilir. Bunun, ilk haftada günde iki kez herhangi bir yara izine uygulanması gerekir. Bu krem, herhangi bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.
Yaralarınız iyileşinceye kadar güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.

 

Saç Ekimi Sonrası Bakım


Bir hafta süreyle saçınızı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkamanız tavsiye edilmektedir. Saçınız nakledildiği bölgeye nazik davranın. Greftler ekim yapılan bölgeye tam uyum sağlayacak şekilde nakledilir. Talimatları izlerseniz düşmeyeceklerdir. İlk günü ardından bandaj daha fazla gerekli değildir.
On günün ardından normal şampunlara ve tarak kullanımına geri dönebilirsiniz. Artık saç kökleri yerlerine tam anlamıyla yerleşmiş ve sıkı sıkı oturmuştur. Siz yinede tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Saç ekiminden 4 hafta sonra yaralar tam anlamıyla kapandıktan sonra saçlarınızı boyatabilirsiniz. Çünkü kozmatik kimyasal maddeler yaraları tahriş edebilir.
Saç ekimi sonrasında 3 gün boyunca alkol almamanız ve iyi iyileşme için 2 hafta süreyle sigaradan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Güçlü güneş ışığından uzak durmalısınız şapka takabilirsiniz. Güneş kremi kullanımı için 2 hafta beklemelisiniz.
Genellikle hastalar operasyondan 2 gün sonra günlük rutin hayatılarına ve egzersize geri dönebilirler. Ama 10 gün boyunca kafa derinize baskı uygulayan sürtünen herhangibi faliyetten uzak durmalısınız.

Klinikten çok uzakta yaşıyorsanız telefonla görüşebilirsiniz. Ama10 günlük sürecin ardından muayne için kliniğe gitmeniz önemlidir.

Saç ekimi Operasyonu sonrasında Cerrahınızdan neler beklemelisiniz.


Nakilden sonra talimatlar düzgün takip edilirse 10 günün ardından saç ekimi izleri neredeyse tamamen kaybolur gözle zor algılanabilir hale gelir. Saç ektirme ameliyatından sonra şişlikler için ilaç verilir fakat bazı hastalarda burun göz altı ve alın çevresinde şişme meydana gelebilir. Korkmanıza gerek yok bu olası cerrahi komplikasyonlardan biridir. Her ihtimale karşı cerahınızla görüşün. İlk haftanın ardından şişlikler inecektir.

Saç Ekimi Sonrası Saç büyümesi


Saç ekiminden sonra saçlarınız büyümeye başlamadan önce bir kısmı dökülecektir. Dökülen saçlar 3 ay sonra tekrar uzamaya başlayacaktır. 6 ay içinde iyi bir tedavi planı ile saçlarınız uzamış olması gerekmektedir. Nakledilen saçlar diğerlerine göre daha ince yapıda olabilir. Fakat bu geçici bir fenomendir zamanla dolgunluğunu ve hacmini kazanacaktır.
Sizler için Foliküler Ünite Ekstraksiyon (FUE) saç ekimi sonrası için genel bir tablo hazırladık. kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Nakil Bölgesi Donör Alan
Operasyon Gününde Dezenfekte ve hijyen için hastaların özel bir şampuanla kafa derilerini nazikçe yıkamaları istenir. Acı ve uyuşukluk hissi olabilir. Bazı ağrı kesiciler cerrahınız tarafından sizin için reçete edilir.
2-3 Günler Kabuklanma ve kızarlıklık gözlenir Alın kısmında şişme görülebilir. Donör bölgede ki ağrıların bitmiş veya çok azalmış olması gerekir. Uyuşukluk hissi devam edebilir
4-6 Günler Şişlik burun ve çevresine yayılabilir. Cerrahi operasyondan sonra şişmeler genel komplikasyonlar biridir. Verici alandaki kabuklanma doğrudan tazzikli duş suyu ile temizlenebilir.
1 haftanın ardından Şişkinlik azalır. Kızarıklık solar ve küçülür. Nakil edilen kısım yeni çıkmaya başlayan sakal gibi görünür. Donör alandaki kabuklanma ve kalıntılar fırçayla nazikçe temizlenebilir.
10. Gün Greftler kalıcı olarak yerine sağlamca yerleşmiştir. Hastalar normal şampuan kullanmaya, duş düzenine ve saç taravmya geri dönebilirler. Alan normal görünmeye başlar.
2. Haftadan sonra Nakledilen Saçlar dökülmeye başlar. Ama saç kökleri yerlerinde kalır. Donör bölgede ki saç uzunluğu artar.
3 hafta Sonra Nakledilen saç uçları dökülmeye devam eder. Hastalar isterse saç kesimi yaptırabilir. Bu alandaki saç uzunluğu kısa bir saç kesimini yakın hale gelir.
1 ay sonra Foliküller, saç kökleri dinlenme evresine girer. Başınız operasyondan önceki halinize yakın bir şekildedir. İstenirse saç boyatabilirsiniz.
2 ve 5. Aylar Nakledilen saçların tamımı veya bir kısmı başlangıçta çok ince bir şekilde büyümeye başlar.
6-9 aylar Nakledilen saçlara saç bakımı yaptırabilirsiniz. Saçlarda dokusal farklılıklar görülebilir.
10. Ay 10, ayda kontrol için kliniğe geri dönebilirsiniz. Sonuçlar sizin için tatmin edici değilse ikinci bir oturum düşünülebilir.
1 Yılın Arıdndan Saç ekimi sonrası son görünüm takdir edilmeye başlanabilir.
1-2 yıl Dolgunluk ve hacim zamanla artar. Dokusal değişiklikler genelde normale döner

Bir Cevap Yazın