,

FUE Saç Ekimi Foliküler Ünite Ekstraksiyonu

Fue operasyonu nasıl yapılır avantajları nelerdir gibi bir çok soruya değindik.

Fue motorlu iğne ve doktor

Folliküler Ünite ekstraksiyonu kısaltılmış adıyla FUE biz bundan sonra kısaltmayı kullanalım. Erkek tipi saç dökülmelerinde genelde alın kısmı ve kafanın üst kısmı açılacaktır. Enseye doğru olan arka ksıım ise kelliğe karşı dirençli bölge denilen bölgedir.
Cerrahlar bu kısmı saç kökü için donör bölge yani bağışlıyacı kısım olarak kullanırlar. Bu ksımda dan teke tek alınan saç kökleri yani greftler daha sonra seyrek olan yada kel olan bölgeye nakledilir.

Bir mm den küçük iğne ucuna sahip bir aletle alınan saç köklerin her birinden 1 ila 4 arası saç teli çıkar.

Geleneksel ve eskide kalmış yöntemlere göre FUE yöntemi son yıllarda büyük artış göstermiştir. FUT metoduna göre hem iz bırakmaması hemde daha çabuk
iyileşmesi sayesinde popülerliğini arttırmıştır.Gelişen teknolojiyle birlikte şimdilerde neredeyse tek kullanılan yötem haline gelmiştir.

Foliküler ünite ekstraksiyonunun kalıcı gücü hem hastanın talebi hem de işlemi mükemmelleştirmeye ve daha hassas
FUE araçlarını yenileme yeteneklerine sahip olan saç restorasyon uzmanlarının özverili çalışmasından kaynaklanmaktadır.
Çünkü ekilecek kökler toplu halde değilde tek tek alınır temizlenir ve kel bölgeye nakledilir. Burada cerrah asistanlarından yardım alacaktır.
Ama biz yine de iki yöntemi karşılaştıralım.

FUT ve Fue Yöntemi karşılaştırmalı anlatım.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve Folliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) bu iki operasyon ekim kısmına benzerlik gösterse de saç kökü toplama kısmında tamamen farklılık gösterir.

Fue Saç Ekimi Nedir?


Fut yönteminde donör bölgeden şerit kesilir. Bu şeridin üzerindeki tüm kökler alınır. Bunlara zayıf ve kalitesiz köklerde dahildir. Daha sonra mikrofkop altında tüm kökler ayrılıştırılır. Ayrıştırma esnasında kökler %15 ila %30 kayıp verebilir..
Kanama ve iyileşme süresi FUE metoduna göre çok daha fazladır. Ayrıca Fut metodunda alınıp kesilen bölgede iz kalır.

Günümüzde saç resterasyon cerrahları Fue metodunun çok daha iyi sonuç verdiğini kabul etmektedir. Fut yöntemi operasyon süreci hem daha zordur hemde daha verimsiz sonuç verdiği için sınıfta kalmıştır.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır:

Fue kök alınanbölge

Folliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE saç ekimi prosedürü sırasında, ilk önce kök alıancak yer traş edilip dezenfekte edilir. bireysel foliküler ünite greftleri yani saç kökleri (bunlara ünite denilmesinin nedeni bir kökten 1 ila 4 saç teli çıkmasıdır.), bunlar ucu 1mm den küçük özel bir medikal iğne yardımıyla alınır. Alınan greftler hemen ekilmez ilk önce içinde tuzlu su bulunan bir tutma çözeltisi içine yerleştirilir. İçinde besin taksviyesi antioksidanlar içerebilir.

Hekim eğer fue yöntemini onaylamış ise. Kalifiye personel, asistanı ve teknisyen gibi bir çok kişi tarafından yapılan bir operasyondur.

Fue Araçları ve Yenilikleri:

Bu yöntemde greftleri almak için fue iğnesi kullanırlır. Bunlardan bir çoğu güvenli (Surgically Advanced Follicular Extraction) motorlu araçlardır. Bazı klinik ve doktorlar Artas gibi robotik saç ekimi makinalarını tercih etmektedir. Yine bazı doktorlar manuel iğneler kullabilir.

Fue Saç Ekimi avantaj ve Dez avantajları

Tarafsız bir site olarak sizlere en doğru şekilde bilgili vermeye çalışıyoruz. Burada Foliküler Ünite Ekstraksiyon yönteminin avantajları, dezavantajlarını ve oluşabilecek  sorunları tartışmaya açacağız.

Bir Cevap Yazın