#892

Anonim

Saç Ekimi operasyonu için bir forumdan yararlandım ve bilgi paylaşıp aldım. Daha öncede başka forumda bunu yazmıştım. Ama saç ekimi operasyonundan sonra 3 yıl sabırla bekledikte sonra aşağıda ki yazımı sizinle paylaşıyorum.

Operasyonumu Ankada’da ki özel bir klinikte gerçekleştirdim. Saç ekimi ile ilgili oldukça fazla araştırma yaptığım için, ince eleyip sık dokuyan birisindiyim. Ofiste sadece bir ön görüşme yaptık.
Çünkü daha önce farklı forumdaki bazı üyelerin oldukça tatminkar ve iyi sonuç aldıklarını söylemeleri üzerine güven duydum açıkçası.

İlk görüşme bu yüzden 5 dakika sürdü kafamda 160cm2 alana saç ekimi yapılması kararlaştırıldı cm2 başına 25 greft ediyor bir greften 4’e kadar saç teli uzayabiliyor. Yani hesaplarsak 4000 greft demek bu ortalama kabaca on bin saç teli demek.

Operasyondan önce hemşire kafamı traşladı ve cerrahi saç çizgisini belirledi.
Operasyon yaklaşık 3,5 saat sürdü. Bu da normal çünkü her greft tek tek alındı ve yerine yerleştirildi. Bir kaç defa 5 er dakikalık kısa aralar verildi

Açıkça söylemek gerekirse operasyonun 3. gününden itibaren başımda ve yüzümde şişlikler oluştu. yatarken baya zorluk çektim 1 haftadan fazla dışarı çıkamadım.

2. Haftadan itibaren ekilen saçların bir kısmının döküldüğünü gözlemledim.
4. Haftanın sonunda neredeyse ekilen tüm saçlar dökülmüştü.
6. Hafta kısmen (cılız) tekrar saç çıktığını hissettim.
2. ay bitiminde tatmin edici bir görünüm yoktu.
3. ay bitiminde de tatmin edici bir görünüm yoktu, çıkan saçlar çok seyrekti. Tepem kapanmamıştı.
4. ay bitiminde durum pek farklı değildi. Genel olarak saçları seyrekleşmiş (tabiri caizse dökülme trendine girmiş) biri gibiydim.
5. ayda her zamanki berberim yerine başka bir berbere gittim (bu üçüncü kez berbere gidişimdi, ilk 2 sefer zaten başımdaki kızarıklardan operasyon geçirmiş olduğum anlaşılıyordu). Berber saç nakli olduğunu anladı. Nasıl anladığını sorduğumda ekilen bölgedeki saçların normale göre oldukça dik durduğunu ifade etti.

Sonuç
Sonuç olarak,
1) İlk görüşmede 4000 bin greftlik ekim yapılacağı bana iletilmesine rağmen operasyon sonrası yaptığım fotoğraf çekimlerinden –bizzat sayarak- yaklaşık 2500 greftlik ekim yapıldığını farkettim.
2) Doktoruma bu durumu sormak için birinci yılın sonunda gittim. Hiçbir şekilde 4000 yerine 2500 greft ekildiğini kabul etmedi. Saç tellerimin ince olduğunu bu da seyrek görünmesine yol açtığını söyledi. Bir ilaç reçetesi verdi ve uygulamamı istedi. Arzu edersem saçlarımı sıfır numaraya kestirip, greftleri beraberce saymayı teklif etti. Kabul etmedim.
3) Saç nakli operasyonumdan tam ÜÇ yıl sonra tekrar randevu alıp ofisine gittim. Bu kez derdimi anlatır anlatmaz. İstersem para iadesi yapabileceğini söyledi (bu ilk opsiyondu). İkinci olarak, 2 yıl öncekinde olduğu gibi saçlarımı yine sıfır numaraya kestirip, greftleri beraberce saymayı teklif etti. Yine kabul etmedim. Üçüncü olarak da ek ekimle seyrek yerleri doldurmayı önerdi ki güvenmediğimden kabul etmedim
4) Konuşmamızın bir yerinde “kim 4000 grefti bir seferde (7 saatte) alıp, nakledebilir ki?” Dedi. Bu benim için bir itiraf niteliğindeydi. 4000 greft ekmediği anlamına geliyordu.
5) İlk ödediğim paranın yarısını alarak oradan ayrıldım.

Saç ekimi yaptıracaklara tek tavsiyem muayenede kendilerine söylenen greft sayılarına kesinlikle itibar ETMEMELERİ, pazarlıklarını GÖRÜNÜM üzerinden yapmaları.
Sanıyorum hepimiz için ekimin sık ve doğal gözükmesi en önemli unsur. Doğaldan kastettiğim tanımadığınız 3. Şahıslarla konuşurken sürekli saçınıza bakılmaması. Sıktan kastettiğim ise saç sıklığının yaklaşık 2 kulak arası kadar sık olması. Bunu garanti etmeyen/edemeyen hekimden UZAK DURUN arkadaşlar.

Tabi karşımızda bir hekim olduğunda toz konduramıyoruz ama netice olarak bu bir estetik operasyon, hayati değil. Hekimlerin ifadesiyle diğer estetik operasyonlara göre daha zor da değil. Ve GÖRÜNÜM = vadedilen greft sayısı hiç değil.

Biliyorum maddi olanak birçoğunuz için kısıtlayıcı unsur. Forumdaki yazılardan anlıyorum ki doktor 6000 greft diyor ama parası 3500’e yettiği için iş orada kalıyor. Yani paran kadar saçın olsun. Bu şekilde kliniklerden cevap alanlara üzülüyorum. O zaman hiç yapmasınlar o nakli. Asıl olan müşteri memnuniyeti ise!

Yaşadığım tecrübe gösterdi ki vaatlere uyulmama durumu var. Bunu vicdana sığdıramıyorum…

Arkadaşlar lütfen en az 3 YERE gidiniz ve KENDİ DURUMUNUZU görüşünüz. İstediğiniz görünümün maliyeti konusunda pazarlık yapınız ve sonuç konusunda kesinlikle garanti alınız! Yani beğenmezseniz ikinci ve hatta üçüncü nâkile (donör bölge izin verirse) garanti verebiliyorlar mı? Ya da paranızı iade edebilecekler mi?

Yazdıklarım biraz iddialı ve hatta ters gelebilir kimilerine ama bir tartışmaya girmeyeceğimi peşinen bildiririm. Neticede bunlar benim görüşlerim. Sorularınız varsa memnuniyetle cevaplandıraMAyacağım. Sadece tecrübemi aktarmak istedim.

Kusura bakmayın ama saç çıkma çıkmama meselesini tesadüf, şans, kader, vb. nedenlerle açıklamamak lazım. Neticede Dr’lar sizi operasyon öncesi görüyor mu? Gördüklerinde ne diyorlar: Sizi lise yıllarına döndürmek imkansız ama 6 ay sabırla beklerseniz biraz tüylenme olacak gibi laflar mı ediyorlar?

Hayır, dedikleri 2000 greft, 3000 greft ekeceğiz gibi laflar değil mi? Siz ne yapıyorsunuz? Hayır doktor bey bana 3850 greft lazım mı diyorsunuz? Geçin lütfen bu gereksiz münakaşaları.

Siz doktora estetik bir kaygıdan dolayı gidiyorsunuz. Bu gidilen doktorlar da “estetik” konusunda uzmanlar.

Eğer sizi 5000 greft kurtarıyorsa ancak o 3000 yeter deyip işin içinden çıkıyorsa bunun sorumlusu siz misiniz yoksa o mu?

Bakın sizlerin greft hesaplaması için basit bir yol önereyim:
açıklık olan yerin enine – boyuna ölçüsünü alın:
Atıyorum eni 10 cm uzunluğu 16 cm olan bir yer olsun: 10×16=160 cm2 eder değil mi?
160cm2 x 25 greft/cm2 (1 cm2de 25 greft anlamına gelir) = 4000 greft
160cm2 x 50 greft/cm2 =8000 greft
160cm2 x 75 greft/cm2 =12000 greft eder.

4000 greft seyrek (alt sınır diyelim), 8000 greft normal-sık, 12000 greft ise sık-yoğun bir ekimdir.

Bunu sizi söyleyemeyen kuruluştan uzak durun derim.

Elbette denebilir ki donör alanınızda o kadar greft yok. O zaman ne yapacaksınız? Azami kaç greft alabileceklerini soracaksınız? Onlarda size diyecek ki atıyorum 3000 greft
Ekim yapıldıktan sonraki ilk yıkamadan önce ya da sonra ekilen yerin detaylı (büyük) bir fotoğrafını çekeceksiniz. Ve evde geçirdiğiniz ilk 1 hafta içinde ekilen greftleri tek tek sayacaksınız. Merak etmeyin her ekilen greft rahatlıkla görülebilir- sayılabilir.

Eğer başta size söylenen gibi 3000 ise sorun yok ama atıyorum 2500 ise doktorun kapısını çalacaksınız. Ve bir açıklama isteyeceksiniz. Eğer bunu yaparsanız sonra 6 ay sonra lisedeki saçlarıma kavuşamadım? acaba sık olmadı mı? gibi gereksiz münakaşalara girilmez.