, ,

Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri

Genel saç dökülmesi sorununun tüm nedenlerine değinmeye çalıştık

Saç dökülmesi hem erkekleri hemde kadınları etkilesede erkeklerde daha sık görülür. Erkek tipi saç dökülmesi tipik dökülmedir.
Ancak erkekler kadar yaygın olmasada kadınlarda saç dökülmesi oldukça moral bozucu olabilir. Nedneleri, vitamin eksikliği, sağlıksal sorunlar gibi bir çok karmaşık duruma göre değişebilir. Bunları detaylıca işleyeceğiz.

Bir çok durumda saç dökülmesini tedavi etmek mümkündür. Bizde yaygın ve yaygın olmayan saç dökülmesi nedenlerinin hemen hemen hepsine değinmeye çalıştık.

 
Shadow

Fiziksel Travmlara Bağlı Saç Dökülmesi


Bazı fiziksel travmalar stresse ve hastalıklar, darbeler hatta grip bile geçici saç dökülmesine yol açabilir. Bu telojen effluvium adı verilen saç dökülmesi denilen durumdur. Canlı herşeyde olduğu saçlarımızında programlanmış bir yaşam döngüsü vardır. Büyüme, dinlenme ve dökülme şeklinde devam eder. Böyle ani stres oluşumları saçlarmızın düzenine bir şok etkisi yaratıp dökülmesine nedne olabilir. Saç Dökülmeleri genellikle travmadan 3 ila 6 ay sonra farkedilir.
Böyle durumlarda ne yapmamız gerekiyor? Travma nedne olan olay çözüldükten sonra saçlarınız normal döngüsüne geri dönecektir ve büyümeye devam edecektir.

Shadow

Hamilelikte Saç dökülmesi


Hamilelik ani hormanal değişimler yüzünden saç dökülmesine nedne olabilicek fiziksel travmalara bir örnektir. Hamilelikle ilişkili saç dökülmesi, bebeğiniz aslında gebelik sırasında değil de doğumdan sonra daha sık görülür.

Ne yapabiliriz?: Saç dökülmesi yaşarsanız, saçlarınızın birkaç ayda büyüyeceğinden emin olabilirsiniz.

Fazla A Vitamini


Amerikan Dermotoloji Ensitüsü’ne göre fazla A vitamini alımı saç dökülmesini tetikleyebiliyor. A vitamini için Günlük Değer, 4 yaş üzeri yetişkinler ve çocuklar için günde 5000 Uluslararası Birim (İU) ‘dir; Takviyeleri 2,500 ila 10,000 IU içerebilir.

Ne yapmamaız gerekir? Aşırı Avitamini alımı durdurulduğunda, saçlarınız normal büyümesine geri döencektir.

Shadow

Protein Eksikliği


Aldığınız gıdalar gerekli protein ihtiyacını karşılamıyorsa vücüdunuz besini daha hayati organlarınıza kaydırabilir yani kısaca saçlarınızdan vazgeçer. Bu da saç dökülmesine nedne olacaktır.
unutmamak gerekir ki bir öğünde kaçırdığınız protein saçlarınızın durumunu etkilemeyecektir. Düzensizlikler 2 ay sonra karşınıza çıkabilir. Bu yüzden diet yapan kişilerin dikkatli olması çok önemlidir.

Shadow

Erkek Tipi Kellik


Tüm dünyada ortlama olarak 3 erkekten ikisi 60 yaşına kadar saç dökülmesi yaşıyor ve buda çoğu zaman erkek tipi saç dökülmesinden kaynaklanır. Genetik faktörlerden ve erkek seks hormonlarının bir araya gelmesinden ötürü yaşnan süreç genelde akfada M şeklinde bir açılmayla başlar.
Ve yapılabilecekler: Minoksidil (Rogaine) gibi topikal kremler ve finasteride (Propecia) gibi saç dökülmesini durdurabilen veya hatta bazılarının büyümesine neden olan oral ilaçlar bulunur. Tüm denemelerinize rağmen saç dökülmesini durdurmadıysanız. Üzülmeyin ; Transplantasyon yani saç ekimi de iyi bir seçenek olabilir. Kaybettiğiniz görünümü size tekrar kazandırabilir.

Shadow

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi


Androjenik veya androgenetik alopesi olarak da adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi temel olarak erkek tipi kelliklerin bayan versiyonudur. Ailede saç dökülme sorunu varsa sizde de buna yönelik genetik bir eğilim olabilir. Erkeklerdne farklı oalrak kadınlarda tipik bir saç çizgisi kaynı yaşanmaz. Bunun yerine seyrelme ve neticesinde parça parça gözle görülür açılmalar olabilir.
Ne yapmalıyız? Saçlarınızın tekrar büyümesine yardımcı olmak için Rogaine, minoksidil, bioxin türü ilaçlar besin takviyeleri vitaminler kullanılabilir. Eğer bu tip çözümler fayda etmediyse üzülmeyin. Kadınlar için saç ekimi mümkün.

Shadow

Kadınsal Hormonlara bağlı Dökülme


Yukarıda zaten gebelikten kaynaklanan horman değişikliklerinde saçlarınızın dökülebielceğinden bahsetmiştik. Bazı doğum kontrol haplarıda buna sebebiyet veriyor olabilir. Aynı zamanda genetik olarak saç dökülmesine yatkın olabilirsiniz. Bunların dışında menopozda meydana gelen hormonal dengesindeki değişim de benzer sonuçlara nedne olabilir. Çünkü kafa derisinde ki androjen reseptörleri aktivite olur ve saç folikülleri minyatür hale gelir ve ardındna dökülmeye başlar.
Bu tip saç dökülmesini nasıl önleyebiliriz? Eğer doğum kontrol haplarından kaynaklanan bir dökülme yaşıyorsanız kullandığınız ilacı değiştirin ve doktorunuzla görüşün.Hammonds, oral kontraseptiflerin durdurulması bazen saç dökülmesine neden olabilir, ancak bu geçici bir durumdur.

Shadow

Psikolojik Duygusal Stress


Psikolojik stress genelde saç döülmesine nedne olmaz fakat bu tip durumlarda zaten varolan dökülmeyi hızlandırabilir.
Ne yapmanız gerekebilir?: Fiziksel stres yüzünden saç dökülmesinde olduğu gibi, bununda sonunda azalacaktır. Stresin azaltılmasının saçınıza yardımcı olabileceği bilimsel olarak bilinmese de, bir zararı yoktur. Stres ve kaygı ile mücadele etmek için daha fazla egzersiz yapmak, konuşma terapisini denemek veya ihtiyacınız olduğunda daha fazla destek almak gibi adımları atın.

Shadow

Anemi


20 ila 49 yaşları arasındaki 10 kadından hemen hemen her birinde, demir eksikliği (en yaygın anemi türü) nedeniyle anemiden muzdarip olup, kolaylıkla tespit edilebilir saç dökülmesine neden olan bir durumdur. Doktorunuz, bu tür anemi olup olmadığınızı kesin olarak belirlemek için kan testi yapmak zorunda kalacaktır.
Ne yapmalı? Basit bir demir takviyesi sorunu düzeltmelidir. Saç dökülmesine ek olarak, diğer anemi belirtileri yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, soluk cilt ve soğuk eller ve ayaklar da içerir.

Shadow

Hipotiroid


Hipotiroid, hızlı çalışan bir tiroid bezine sahip olmanın tıbbi terimidir. Boynunuzda bulunan bu küçük bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme açısından kritik olan hormonları üretir ve yeterli miktarda hormon pompalamadığında saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Doktorunuz gerçek nedenini belirlemek için test yapabilir.
Ne yapmalı? Troid ilaçları sorunu çözebilir. Tiroid düzeyleriniz normale döndüğünde saçlarınız da normale döencektir.

Shadow

Hılzı Kilo Kaybı


Ani kilo kaybı saç dökülmesine nedne olabilecke fiziksel travmalardan biridir. Bu kilo kaybı hedeflediğiniz ve vücudunuz için iyi bir kilo olabilir. Ancak yinede saç dökülmesine nedne olabilir. Kilo vermek için uyguladığınız diyetler minarel ve vitamin eksikliğine neden olması mümkündür. Saç dökülmesi dikkat çekici kilo kaybıyla birlikte, anoreksiya veya bulimiya gibi bir yeme bozukluğunun bir işareti olabilir.
Ne yapmanız gerekiyor: Ani kilo kaybı vücut sistemine ani bir şok etkisi yaratabilir ve altı aylık bir saç dökülmesi yaşabilirsiniz. Ancak zamanla düzelecektir.

Shadow

B vitamini eksikliği


B vitamini, sinir, DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi başta olmak üzere vücudun sağlıklı bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi için birçok hayati öneme sahip bir vitamindir. B vitamini eksiklği saç dökülmesine yol açabilir.

Ne yapmalı? Anemi gibi, basit takviye sorunu çözmelidir. Böylece diyet ve beslenmenizi değişebilirsiniz . Balık, et, nişastalı sebzeler ve narenciye olmayan meyvelerde kendinize doğal b vitamine sağlayın. Her zaman olduğu gibi, meyve ve sebzelerde bol miktarda dengeli bir diyet yemenin yanı sıra yağsız protein ve avokado ve fındık gibi “iyi” yağlar saçınıza ve genel sağlığınıza iyi gelecektir.

Shadow

Kemoterapi


Ne yazık ki kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı tedavi ve ilaçlar saç dökülmesine nedne oluyor. Kemoterapi hızlı bölünen hücreleri yok eder buda malasef saçlarımızda aynı tip hücrelere sahip olduğundan direk bundan etkileniyor.
Ne yapabiliriz? Kemoterapi bittikten sonra saçlarınız tekrar uzamaya başlayacaktır. Fakat saçlarınız düz ise kıvırcık uzayabilir ya da renginde farklılıklar olabilir. Araştırmacılar, kanseri tedavi etmek için daha hedefli uyuşturucular üzerinde çalışıyorlar, bu kanseri tedavi etmek ve diğer yan etkileri yoketmek istiyorlar.

Shadow

Otoimmünlerle ilgili saç dökülmesi


Otoimmün bozukluklar, vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan hastalıklardır. Bazen bağışıklık sistemi vücudun normal bileşenlerinin bir veya birden fazlasını artık “kendinden” saymayacak ve kendi hücreleri, dokuları ve/veya organlarına saldıran otoantikorlar oluşturacaktır. Bu süreç iltihaplanma ve hasarlara, sonunda otoimmün bozukluklara yol açacaktır. Bu tür durumlar saç dökülmesine yol açabilir.

Shadow
Lupus


Lupus gibi diğer otoimmün hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Bağışıklık sistemi saçlarınızı yabancı birer madde olarak algılıyor ve bunu vücuttan atmak için saldırıya geçiyor.
Malasef bu gibi durumda dökülen saçlar geri gelmeyebilir.
Ne yapılması gerek? Eğer saçlarınızın dökülmesi çok yoğun değilse hafif seyrelme varsa saç modelinizi değiştirerek bunları gizleyebilirsiniz. Yada Saç nakli sizin için bir çözüm olabilir.

 

Antidepresanlar ve daha fazlası


Bazı ilaç sıınıfları saç dökülmesini tetikleyebilir. Kan sıvılaştırıcar ve beta blokerler olarak bilinen kan basıncı uyuşturucuları arasında daha sık görülür. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer ilaçlar, metotreksat (romatizmal koşulları ve bazı deri durumlarını tedavi etmek için kullanılır), lityum (bipolar bozukluk için), nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) (ibuprofen dahil) ve muhtemelen antidepresandır.

Ne yapmalısınız: Doktorunuz ilaçlarınızdan bir veya daha fazlasının saç dökülmesine neden olduğunu belirlerse, dozunu düşürme veya başka bir ilaca geçiş yapma konusunda kendisiyle görüşün.

Shadow

 

Polikistik over sendromu


Polikistik over sendromu (PCOS), erkek ve dişi seks hormonlarında bir başka dengesizliktir. Androjenler fazlalığı, yumurtalık kistlerine, kilo almaya, şeker hastalığına yakalanma riskinize, menstruasyon periyodundaki değişiklikler, infertiliteye ve saç dökülmesine yol açabilir. Erkek hormonları PCOS’da aşırı temsil edildiğinden, kadınlar yüzünde ve bedeninde daha fazla saç yaşayabilir.

Ne yapılması gereklidir: PCOS tedavisi, hormon dengesizliğini düzeltebilir ve bu değişikliklerin bazılarını tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Tedaviler diyet, egzersiz ve potansiyel olarak doğum kontrol haplarının yanı sıra infertiliteye veya diyabet riskine yönelik özel tedavileri içerir.

Shadow

Saç Stilleri


Evet saç stilleri saç dökülmesine neden olabilir. Bunlar saçlarınıza şekil vermek kullandığınız kozmetik ilaçlardan yada düzleştirmek ve kıvırcıklaştırmak için kullanılan ısıdan ve sürekli saç rengi değiştirmeden kaynaklanabilir.
Saçlarınızı zamanla yıpğratacak ve dökecektir. Sıkı örülen toplanan saçlarda kafa derisinde ve saçlarınızda travmaya sebep olabilir bundalarda zamanla dökülmeye yol açabilirler.
Yapılması gerekenler: Saçlarınızı yıkadıktan sonra besleyici kremlerle saçınızı besleyebilirsiniz. Saçlarınız tararken daha yumuşak davranın ve saçınızı kurutmak için kullandığınız ısının süresini azaltın.

Shadow

Trikotillomani


“Dürtü kontrol bozukluğu” olarak sınıflandırılan Trichotillomania, insanların zorla saçlarını çekmesine ve koparmasına nedne olabilir. Bu tıpkı bir tik gibidir, kişi devamlı olarak saçlarıyla oynar ve çekiştirir. Ne yazık ki, sürekli oynamak ve çekmek saçlarınızı güçsüzleştiriyor. Trikotillomani genellikle 17 yaşından önce başlar ve kadınlarda dört kat daha fazla görülür.

Ne yapmalı? Bazı antidepresanlar etkili olabilir, ancak davranış değişikliği terapisi başka bir seçenektir.

Shadow

Anabolik steroidler


Aanabolik steroidler (kas hacmini arttırmak için kullanılan sporcular tarafından istimas edilen bir tür takviye.) kullanırsanız saçlarınızı kaybedebilirsiniz.

Ne yapmalı? Steroid almayı bıraktıktan sonra düzelecektir.

Shadow

Yaşlanma


Erkeklerin üçte 2 si 50 yaşına kadar saç dökülmesi yaşarler. Ama bu yaştan sonra saç dökülmesi oranı azalacaktır. Kadınlarda ise saç dökülmesi 50 li yaşlardan sonra daha sık görülür.

Bir Cevap Yazın