, ,

Çene ve Elmacık Kemiği Estetiği

Yanak kaldırma belirginleştirme ve daha fazlası.

Elmacık Kemiği Estetiği

Bir elmacık kemiği estetiği operasyonunu yüz konturünde pürüz olanlar, yanakları yağlanma veya kemiklerinden ötürü şişkin gözüken veya basık duranlar yaptırabilirler.

Bu operasyon çene ve yanak üçgenine istenilen şekli, yüz konturunu kazandırmaktır. Yüzün dengeli gözükmesi için ayrıca çene kemiğine de bir operasyon istenebilir. Hastalar çene veya elmacık kemiklerinin aldığı bir darbe, fiziki bir travma sonucu şeklini kaybetmişte olabilirler. Genetik olarak sahip oldukları düz veya geniş bir yüz yapısına çözüm arıyor olabilirler.

Çene ve elmacık kemikleri traşlanabilir veya dolgu malzemeleri, yada yağ transferi ile konturu tekrar kazandırılabilir

Elmacık Kemiği Ameliyatı Nedir?

Yanak cerrahisi genelde yüz yapsında değişiklikler yapmak isteyen kişiler tarafından seçilen bir tedavi yöntemidir. Elmacık kemiklerini ön plana çıkarmak isteyen hastalar genelde etkisi 1 ila 2 yıl süren geçici dolgu estetiğini tercih ederler. Ancak yüz yapsı geniş kişiler için ayrıntılı ve kalıcı bir cerrahi prosedür izlenmesi gereklidir. Başka bir sebepte yaralanma veya tıbbi durumlardan ötürü ortaya çıkan sorunların düzeltilmesidir.
Elmacık kemiği operasyonu geçici ve kalıcı implantlar yardımıyla yapıyı büyütme yardımıyla veya traşlama yöntemi ile sağlanabilir. Hastanın estetik ihtyiaçları analiz ediltikten sonra IV sedasyon ile birlikte genel anestezi dozu altında yapılır.

Farklı yüz yapılarına ve cildin elastıkiyetine göre değişen, her yaşta tercih edilebilen bu prosüdürde bir çok teknik ve operasyon türü veya prosüdür uygulanabilir izlenebilir. Bu yüzden cerrahınızın bu konuda ki tecrübesi çok önemlidir.

İdeal Adaylar Kimlerdir.

Öncelikle cerrahi prosedüre engel oalcak tıbbi bir durumunuz yoksa. Olumlu ve gerçekçi bir bakış açısına sahipseniz prosedür için bir engeliniz yok demektir.
Yüz özelliklerinden memnun olmayanlar yanaklarını elmacık kemiklerini belirginleştirmek isteyenler. yağ tranferi veya çeşitli implantlar veya dolgu malzemelerinden faydalanbilirler.
Yüz genişliğinden memnun olmayanlar bir yanak elmacık kemiği küçültme operasyonu yuglayabilirler.
Elmacık kemikleri göz bebeklerini destekleyen bir yapıdır. Travmalar bu yapıyada ssorun teşkil ediyor olabilir. Çeşitli yaralanmalar sonucu elmacık kemiğinde bozulma yaşayanlar operasyonu tercih edebilir.
Yüksek bukkal yağlı kişiler bu prosedür için idealdir. Bu insanlar için, ameliyat sırasında yanaklarından yağ alınması, yaşlanmaya bağlı olarak ciltleri küçülmeye başladığında sorun oluşturmaz.

Shadow

Elmacık Kemiği Estetiği Teknikleri Nelerdir?


Enjeksiyonlu Dolgular: Az gelişmiş veya küçük elmacık kemiklerini belirginleştirmek için enjekte edilebilir dolgu maddleri kullanılabilir. Dolgu maddleri hem geçici hemde kalıcı olarak bulunur. Hastalar genelde ilk operasyonlarında geçici dolguları tercih ederler. Bu dolgu maddelerinin etkisi, tedavinin tekrarlanabilmesi için 2 yıla kadar sürer veya hasta kalıcı olanları seçebilir.

Lipofilling: Bu operasyonu yağ transferi olarak adlandırabilir ve kişini kendi yağ hücreleri kullanılır. Genelde yağ hücrelerini toplama işlemi kalça veya karından yapılır bu yüzden kişi isterse buraların konturunü de sağlamak için liposuction operasyonundan faydalanabilir. İki operasyon böylece kombin olarak sağlanabilir. Ani kilo alma veya kilo kaybı yaşanamazsa operasyonun etkileri çok uzun sürelidir. Hasta aynı gün için taburcu edilebilir.
İmplantlar ve Protezler: Elmacık kemiği implantları farklı boyut ve türlerden oluşur. Cerrah implantın hastanın beklentilerini ve yapısını temel alarak kullanacaktır.
Bunlar lokal anestezi veya intravenöz sedasyon altında ağızın iç kısmında yapılacak bir kesi içinden elmacık kemiklerine yerleştirlir.Bu implantlar kalıcıdır ve görünüşün yanı sıra dokunma hissi de neredeyse doğaldır.

Yanık Kemiğinin Azaltılması: Genel anestezinin etkisi altında yürütülen çeneli kemik redüksiyon prosedürü, zigoma (ön yanak kemiğinin) gövdesinin ve zigoma kemerinin (yanık kemiğinin lateral kısmı) ayarlanmasını içerir.Sırasıyla sırasıyla ağız içi ve kulak önündeki mukus zarlarında insizyonlar (Kesiler) yapılır. İlave kemik miktarı bir testere ile kesilir ve hem zigoma hem de kemer içeriye doğru hareket ettirilir. Vidalar ve plakalar ile sabitlenir ve kesiler çözülebilir dikişlerle kapatılır.

Shadow

Yanak Cerrahisi öncesinde yapılması gerekenler.


Ameliyattan önce cerrah, hasta prosedür için uygun olup olmadığını kontrol etmek için birkaç test uygular. Doktor kan örneklerini alır, BMI ve kemik yoğunluğunu kontrol eder.

Ameliyattan birkaç hafta önce hastalara genellikle sigara içmekten alkol verme talimatı verilmektedir. Alkol tüketimi veya sigara içilmesi, ameliyat sırasında komplikasyonlara yol açabilen gevşetici damarlarla kan akışında usulsüzlüğe neden olabilir. Ayrıca iyileşme süresini uzatabilir.

Hastanın kan veya bağışıklık sistemi ile ilgili herhangi bir hastalıktan acı çekmediğinden emin olunur. Bu hastalıklar komplikasyon riskini arttırır ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

Ayrıca kanı sulandıran aspirin gibi bazı anti-enflamatuar ilaçlar ve artan kanamalara neden olabilecek bazı bitkisel ilaçları almaktan kaçının.

Bazı durumlarda eğer ayrıntılı bir cerrahi prosedür tercih edecekseniz yanızıda bir refaktçi bulundurmanız sizin rahatlığınız için tevsiye edilmektedir. Eğer refaktçiniz yoksa hasta sizin için bir görevli tahsis edebilir.

Yapılması gereken ameliyat türünün ne olursa olsun, hidrasyon (sıvı tüketimi), güvenli iyileşme için ameliyat öncesi ve sonrası çok önemlidir.

Sonraki gün eve dönüş için araç ayarlamanız sizin yaranıza olur. Bazı durumlarda daha uzun süre hastanede yatış verilebilir.

Shadow

Elmacık ve Çene Estetiğinden sonra iyileşme ve bakım.

Elmacık Kemiği Estetiği
Elmacık Kemiği Estetiği

Hastanın ameliyattan sonra bir gece hastanede kalması gerekebilir veya aynı gün taburcu edilebilir. Genellikle, modifiye edilmiş elmacık kemiği, göz muayenesi, vb. Röntgenleri her şeyin iyi olduğundan emin olmak için ameliyattan sonra yapılır.

Prosedür genel anestezi altında yapıldığından, etkisi cerrahiden sonra birkaç saat sürebilir. Böylece, hasta kendisini ikametine götürecek birilerini ayarlamalıdır. Hasta, ameliyattan sonraki ilk 24 saat boyunca herhangi bir araç kullanmamalı veya yasal belgeler imzalamamalıdır.

Ağrı kesici ameliyattan sonra ağrı kesmek için reçete edilir. Nadiren görülen bir enfeksiyon gelişmesi durumunda antibiyotik önerilebilir. Şişkinlik ve çürükler iyileşme evresinin ikinci haftasına kadar tamamen iyileşir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra işinize ve normal gündelik faaliyetlerin çoğuna devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen iyileşinceye kadar egzersizler, yüzme gibi yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız.

Hasta, iyileşmenin ilk evrelerinde izleri koyulaştırabileceğinden doğrudan güneş ışığı altında fazla vakit harcamamalıdır.

Shadow

Çene ve Elmacık kemiği cerrahisi için Post-operatif diyet.


Hastanın, yüz kemiklerinizin fazla hareket etmesini önlemek için 2-3 gün süreyle sıvı diyet yaptırması talimatı verilir.
Tedaviden yaklaşık bir hafta sonra, sert gıdalar çiğnemek güç veya ağrıya neden olabileceğinden, hasta yumuşak gıda ürünlerini tüketmelidir.
Sigara içmek bağışıklık sistemini etkiler ve ameliyat yerine enfeksiyona neden olabileceğinden ameliyattan sonra tamamen iyileşene kadar sigara içilmemelidir.
Alkol kullanmak da yasaktır; kan inceltilmesine, dolayısıyla iyileşme sürecine veya kanama veya kan pıhtılaşma sorunlarına neden olabilir.

Bir Çene ve Elmacık Kemiği Cerrahisinde Gerçekçi beklentiler neler olmalıdır?
Her insanın benzersiz bir yüz profili var. Cerrahınız hangi prosedür ve tekniğin size en uygun olduğunu size bildirecektir. İşlemin özelliklerini geliştireceğini ve onları mükemmelleştirmediğini bilmek önemlidir. Bu yüzden cerrahınıza tam güveniniz olması ve onu doğru kişi olarak onayladığınızdan emin olun.
Ameliyattan sonra, morarma, uyuşma ve şişme görülür ve bu 1-2 haftadır azalır.
Sonuçlar kalıcıdır, ancak nihai sonucun görülebilmesi için 6 ay sürebilir.
Yağ hücrelerinin her zaman eşit şekilde büyümemesi nedeniyle istenilen sonuçların elde edilmesi için ikinci bir muamele gerekebilir.
Herhangi bir prosedürde, kanamayı ve dolguya enfeksiyonları içeren komplikasyonlar meydana gelebilir, ancak bunlar geçici ve yaygın durumdadır.

Shadow

Artılar

  • Yaşlanma nedeniyle düz ve sarkma yanakları düzeltilebilir. Yanak dolgunluğu ve hacmi tekrar sağalabilir.
  • Travma nedeniyle yanağın veya çenennin deformiteleri hastanın tercihine göre şekillendirilebilir.
  • Yuvarlak veya tombul yanak yapıları düzeltilebilir. Doğuştan gelen yüz simetrisi baştan şekillendirilebilir.
  • Yüz konturu, oranlar, yüz dengesi ve yüz yapıları iyileştirilir.
  • Biyolojik olarak parçalanabilen dolgu maddeleri, vücut tarafından zamanla parçalanır; bu da etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalkar ve zarar vermez. Sonuçlar 2 yıla kadar sürer, bundan sonra tedavi tekrarlanabilir.
  • Enjekte edilebilir sentetik dolgu maddeleri ile hemen sonuçlar görülür.

 

Eksiler

  • Bazı komplikasyonlar ve ufak yan etkiler oluşabilir. Her cerrahi prosüdürde riskler olduğu gibi bunda da vardır.
  • İstenilen çene veya elöacık kemiği şekli kişinin yüz yapısnıa uymuyor olabilir. Bir prosedürü seçmeden önce seçeneklerinizi ve çeşitli yaklaşımlarınızı iyice tartışmanız önemlidir.
  • Erkekler daha fazla yükseklik kazandıran açısal elmacık kemiklerine ihtiyaç duyar. Bu, yüzdeki sağlamlığı ve güçlü bir çığırağı dengelemeye yardımcı olur. Tercihen çene ve çene açısı artırması ile birlikte yapılmalıdır. Bazen, tecrübesiz cerrahlar yanaklara dişil bir görüntü bırakabilirler.

 

Bir Cevap Yazın