,

Bakım ve İyileşme

Ameliyat tamamlandıktan sonra yakından takip edilmeye devam edeceğiniz bir kurtarma alanına götürüleceksiniz. Bir “poliklinik” prosedürünü uyguladıysanız, kısa bir gözlem döneminden sonra eve gitmenize izin verilir. Genel anestezi uyguladıysanız, ilk 24 saat boyunca günlük aktivitelerinizde size yardımcı olan bir bakıcıya (refaktçiye) sahip olmanız gerekir. Prosedürünüz bir geceleme gerektiriyorsa, başlangıçta kurtarma alanında uyandıktan sonra bir gecelik gözlem odasına götürüleceksiniz.

Kısa Vadeli İyileşme Seçenekleri

Ameliyat geçtikten sonraki kısa süreli iyileşme seçenekleriniz şunlardır:

Ev
Taburcu edildiğinde, güvenli, lisanslı bir ulaşım eviyle sorumlu bir yetişkinin bakımı için serbest bırakılacaksınız. Yetişkin, iyileşme talimatlarınızı anlamak, sağlığınızı izlemek ve ameliyattan sonra en az 24 saat boyunca her zaman yanınızda kalmayı taahhüt edecek kadar yetkin olmalıdır.

Lisanslı Kurtarma Tesisi
Hemşire veya özel olarak eğitilmiş sağlık uzmanlarının, eve geri dönüp kendinize bakabilmeniz için sağlığınızı ve rahatlığını izleyeceği lisanslı bir cerrahi sonrası iyileşme tesisinin bakımına bırakılacaksınız.

Otel veya Spa
Estetik plastik cerrahınız tarafından tavsiye edilen şekilde, lisanslı sağlık uzmanlarının 24 saat boyunca bakımınızı izleyeceği bir otel veya spa lokasyonunda kurtarmayı isteyebilirsiniz.

Gecelik Hastanede Kalış
Bir gece hastanede kalış önerilebilir veya tavsiye edilebilir. Bu durumda, ameliyatınız gece boyunca kalacağınız hastanede yapılacaktır. Evde iyileşmeyi sürdürmek için hastaneden yetenekli bir bakım görevlisi ya da lisanslı bir kurtarma tesisi için serbest bırakılacaksınız.

iyileşme Beklentileri

Cerrahi prosedürlerden iyileşme, uygulanan prosedüre ve uygulandıkları kişiye göre değişir. Çoğu kozmetik plastik cerrahi prosedürü için ameliyattan sonra belirli bir süre için normal faaliyetlerinizi kısıtlamanız gerekir. Görülebilen iyileşme işaretlerinin ortaya çıkması zaman alır. Kurtarma için yeterli zamana izin vermek için iş ve sosyal faaliyetlerinizi planlayın.

Ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca, hastalar çeşitli derecelerde morarma, şişme ve rahatsızlık yaşarlar.

Saç dökülmesi genellikle yedi ila on gün içinde ortadan kalkar. Aspirin veya belirli anti-inflamatuar ilaçlar almamanız gerektiğini unutmayın; bunlar çürüklerinizi daha da kötüleştirecek ve kanamaya neden olabilir.
Şişme, ameliyattan sonra vücudunuzun normal bir tepkisidir ve ameliyat edilen bölgeyi yükseltmek şişkinliği azaltmanıza yardımcı olacaktır. Soğuk kompresler rahatsızlıktan kurtarmaya ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir ancak yalnızca cerrahınız tarafından belirtildiği şekilde kullanılmalıdır.
Çoğu prosedür için, ilk 2-3 gün en rahatsızlık duyduğunuz zamandır ve ağızdan ağrı kesici ilaçları zamanlanmış olarak kullanmayı düşünmelisiniz. Ardından, rahatsızlık düzeyi hızla azalır ve çoğu hasta, ilaçlarını ameliyattan sonraki 4. ila 7. güne kadar ihtiyaç duyulan bazda azaltabilir. Muhtemelen geceleri, ameliyattan sonraki 10 güne kadar uykuya yardımcı olacak bazı ilaçlardan yararlanacaksınız.
Ameliyathaneden çıktığınızda plastik cerrahınızla olan ilişkinizin sona ermediğini lütfen unutmayın. İyileşme sırasında sorularınız ya da endişeleriniz varsa veya daha sonra bilgi almak istiyorsanız, cerrahınızla görüşmelisiniz. Belirlenen aralıklarla takip bakımı için plastik cerrahınızın ofisine geri dönersiniz, ilerlemeniz değerlendirilir.

Bir Cevap Yazın