,

Anestezi

Lokal ve Sedasyon denilen Genel Anestezi Türleri

Genel anestezi

Anestezi kişinin genellikle cerrahi operasyonlardan önce bedenin tümünün veya belli bir bölümünün uyuşturlması ve ağrıya duyarsız hale getirlmesi için uygulanan operasyonun ismidir. Sadece vücüdun belli bir noktasına uygulanan türüne Lokal Anestezi denir. Tüm vücudun ağrıya duyarsız hale getirlme operasyouna genel anestezi (Sedasyon) denir. Anestezi yapılmak için uygulanan ilaçların genel ismine ise anestezik denir. Bununla anesteziyoloji bölümü ilgilenmektedir.

Lokal Anestezi: Vücudun belli bir bölümüne uygulandığındna bahsetmiştik. Cerrahi operasyonun türüne ve cerrahın tercihine göre uygulanabilir. Burada hasta uyanık ve bilinci açıktır fakat ağrı hissetmez. Ameliyattan sonra 2-3 saat yemek yemesine ve içmesine özen göstermesi gerekir. Anesteziden sonra ilacın dozuna bağlı olarak bazı yan etki ve komplikasyonlar görülebilir. Bunun için doktorunuzdan bilgi almalısınız. Genel belirtiler yüksek ateş ve mide bulantısıdır.

Genel anestezi (Sedasyon): Operasyonun düzgün işleyebilmesi ve hastanın kendine zarar vermemesi ve psikolojik oalrka rahatsızlık görmemesi için hastanın refleksleri durdurulan derinliği kontoorllü bir biçimde ayarlanabilen bir nevi ağır uyku modudur. Operasyon dan 2-3 saat kadar önce hastanın yemesine ve içmesine son vermesi gereklidir. Ayurıca cerrahınız 6 hafta önceye kadar sigara içiyorsanız ara vermenizi isteyebilir.

Sedasyon damar yoluyla açılan bölgeye anestizk solisyon verilmeiyle başlar. Çocuklarda ve psikolojik rahatsızlığı bulunana kişilerde burundan damla ile verilebilir. Hastanın anestezi durumu yeterli derinliğe ulaştığında cerrahi müdahele başlar. Hatanın durumu bir anestezi uzmanı tarafından sürekli müşahede (kontrol) altnda tutulur. Solisyonun yüzeyselleştirilmesiyle sedasyon son bulur.

Ancak hasta uynamkta zorluk yaşarsa ekstra ilaç verilebilir. Kişinin yarı uynadıkken kendine zarar vermemsi için hasta bakıcı hemşire tarafından veya refaketçi tarafından müşahede altında tutulması istenebilir.

Bir Cevap Yazın